Zielone ciepło dla łódzkich fabryk BSH

Warszawa, 31.10.2022 r. (BSH) Dwie łódzkie fabryki pralek i suszarek do ubrań należące do firmy BSH przeszły na ogrzewanie pochodzące z odnawialnych źródeł energii. To kolejny krok tego producenta AGD w kierunku zrównoważonego rozwoju. Zmiana oznacza ograniczenie rocznej emisji CO2 do atmosfery o prawie 5000 ton. Zużycie energii elektrycznej zmaleje natomiast o wartość, jaką rocznie zużywa około 2000 gospodarstw domowych.

Ciepło z odnawialnych źródeł 

Łódzkie zakłady BSH przy ulicach Papierniczej i Lodowej są już ogrzewane ciepłem z elektrociepłowni Veolia Energia Łódź, które pochodzi tylko z odnawialnych źródeł energii, m.in. z biomasy. Przedstawiciele producenta AGD i firmy Veolia przekazali sobie umowę w tej sprawie w siedzibie BSH w Warszawie.

„W BSH stawiamy na zrównoważony rozwój. Troska o naszą planetę jest wpisana w strategię rozwoju firmy i dotyczy wszystkich obszarów działalności BSH. Od projektowania energooszczędnych urządzeń, poprzez pozyskiwanie surowców, produkcję, aż po serwis i recykling – zawsze pamiętamy o ochronie środowiska naturalnego” – powiedział Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH w Polsce. „Cieszę się, że zrobiliśmy kolejny ważny krok na drodze minimalizowania śladu węglowego” – dodał prezes BSH w Polsce.

„W obliczu wyzwań klimatycznych stojących przed branżą ciepłowniczą, Veolia Energia Łódź realizuje strategię zakładającą dekarbonizację łódzkiego systemu ciepłowniczego oraz wdraża rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną zarządzanych urządzeń i instalacji. Jednym z kluczowych elementów strategii jest dywersyfikacja paliw stosowanych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji. Dzięki zrealizowanym już inwestycjom m.in. w gospodarkę biomasową możemy dzisiaj oferować naszym odbiorcom, a w tym przypadku łódzkim zakładom BSH, ciepło wyprodukowane z odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest odejście od wykorzystania węgla w elektrociepłowniach Veolii do 2030 roku. Jest to pierwszy etap transformacji całego łódzkiego systemu ciepłowniczego na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku” – powiedziała Anna Kędziora-Szwagrzak, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalna Veolia Energia Łódź.

Zrównoważony rozwój w BSH

Od końca 2020 r. wszystkie fabryki, magazyny i biura BSH na świecie są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że każdy produkt BSH powstaje bez pozostawiania śladu węglowego. Grupa BSH zastępuje zielonymi źródłami 63 procent energii. Pozostałe 37 procent jest kompensowane przez projekty z certyfikatami Gold Standard i Verified Carbon Standard. W Polsce fabryki BSH są zasilane energią elektryczną z jedynie odnawialnych źródeł, przede wszystkim z farm wiatrowych. Poza tym we wszystkich lokalizacjach w Polsce BSH zainstaluje panele fotowoltaiczne na dachach fabryk, magazynów, biur oraz na parkingach. Takie instalacje BSH działają już w Warszawie i w Rzeszowie. Dzięki temu firma będzie rocznie zamieniała promienie słońca w około 10 procent swojego rocznego zapotrzebowania na prąd.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group. Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau. BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim małe AGD. BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich obszarach jak: usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy. BSH w Polsce rozwija Centra Badań i Rozwoju w Łodzi i w Rzeszowie oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce. Dzięki temu polska myśl techniczna ma swój udział w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń AGD oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań zawiązanych z Internetem.

BSH Home Applianes Group została utworzona w 1967 roku wspólnie przez Robert Bosch GmbH (Stuttgart) oraz Siemens AG (Monachium). Od stycznia 2015 roku w całości należy do Grupy Bosch. W ciągu swojej półwiecznej historii z niemieckiego, lokalnego eksportera stała się drugim największym producentem AGD na świecie. Z osiągniętym w 2021 r. łącznym obrotem o wartości około 15,6 miliarda euro i zatrudnieniem 62 000 pracowników, BSH jest europejskim liderem w branży AGD. Portfolio BSH obejmuje jedenaście znanych marek, m.in. Bosch, Siemens, Gaggenau i Neff, a także markę ekosystemu Home Connect. BSH produkuje swoje urządzenia w 41 fabrykach i jest obecna w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Polsce.