Zero waste – 5 zasad życia w zgodzie z naturą.

Płatne reklamówki, podwyżka w cenach za odpady komunalne – czy to potrzebne? Jak najbardziej! Wszystkie te zmiany redukują liczbę produkowanych odpadów, które później trafiają „byle gdzie”. A gdyby tak żyć bez śmieci? Na tym właśnie poleca „zero waste” w wolnym tłumaczeniu – brak śmieci lub brak marnowania. Styl życia, w którym ludzie starają się generować jak najmniej odpadów, a tym samym zanieczyszczać środowiska.

Wydaje się trudne? Czy nawet niemożliwe? Nic bardziej mylnego… Ten styl życia może przejawiać się od hodowania samodzielnie roślin, produkcji kompostów po zamianę plastikowych woreczków na te materiałowe lub kartonów na szklane butelki.

Zerowasterzy mają swoich 5 głównych zasad:

  1. REFUSE (odmawiaj) – niepotrzebna Ci ulotka – nie bierz jej, „czy doliczyć siateczkę?” – nie dziękuję, mam własną materiałową… Odmawia się także jednorazowych opakowań czy też produktów, które zostały wyprodukowane ze szkodą dla środowiska.
  2. REDUCE (ograniczaj) – zasada polega na minimalizacji przedmiotów, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Prawda jest taka, że większość z nas ma w swoich domach czy mieszkaniach setki zbędnych rzeczy… Może czas zmniejszyć „kolekcje”?
  3. REUSE (używaj ponownie) – nadaj nowe życie lub zmień cel zastosowania. Słoiki po gotowych przetworach możemy użyć np. na własne produkty lub do przechowywania żywności. Szklane butelki możesz użyć na domowe soki czy nalewki, dziurawy garnek jako kreatywną doniczkę… jest wiele rozwiązań, wystarczy chcieć!
  4. RECYCLE (segreguj i przetwarzaj) – w Polsce obecnie mamy obowiązek segregowania, niestety w niektórych blokach zdarzają się ludzie, którzy wrzucają wszystkie swoje odpady do kontenera z odpadami zmieszanymi – mimo, że mogłoby się je przesegregować i ponownie wykorzystać. A więc segregujmy – oczyszczajmy planetę!
  5. ROT (kompostuj) – odpadki organiczne w domach możemy kompostować, a następnie produkt zużyć jako nawóz do roślin, a blokach wrzucać do kontenera z napisem BIO – czy to wiele? Dodatkowo w naszych domach możemy również używać przedmiotów które są biodegradowalne np. babmusowej szczoteczki do zębów czy też konopną myję do naczyń.

Z czasem dochodzą nowe reguły takie jak: REPAIR (naprawiaj) – nie wyrzucaj rozdartych ubrań, napraw je, zaszyj czy też zlutuj kabel, który jest lekko rozwalony a jego działanie nie zmieni się przez ten zabieg. Nową zasadą jest także REMEMBER (pamiętaj) – żyj świadomie, ale także uświadamiaj…

A jak Wam podoba się taki styl życia?

Czy spróbowalibyście żyć na takich zasadach?