Z czego słynie polska gospodarka?

Zarówno w Europie jak i na całym świecie przodujemy w różnych gałęziach gospodarki. Jakich?
Podejmijmy więc tą interesującą wędrówkę i dowiedzmy się, w czym wyróżniamy się na tle nie tylko Europy, ale i świata.

Sporo naszych produktów żywnościowych jest najwyższej jakości i zajmuje wysokie notowania. Nie od dzisiaj wiadomo, że polskie jabłka można spotkać na całym świecie. W UE co trzecie jabłko pochodzi z naszego kraju. To nie jedyne owoce – wiśnie oraz truskawki, bo o nich mowa stanowią prawie jedną trzecią całego europejskiego rynku.

Jak owoce to również i warzywa

Głównie odnosi się to do marchewki, ogórków gruntowych czy pomidorów. Pieczarka również zajmuje w tym gronie zaszczytne miejsce i w Europie pod względem produkcji gramy pierwsze skrzypce. Mało tego, aż co trzecia pieczarka, którą możemy spotkać w wielu zakątkach świata pochodzi dokładnie z Polski. Jesteśmy także liderem drobiarskim. Produkujemy i eksportujemy najwięcej drobiu w całej UE.

Kolejna gałąź gospodarki, która nas wyróżnia to wykończenie mieszkań i domów. Od 2014 roku jesteśmy liderem na terenie UE w produkcji i eksporcie okien. Wcześniej były nim Niemcy.

Nasz kraj jest jednym z czołowych producentów i eksporterów mebli na świecie

Zajmujemy 4 miejsce. Ponad 25 tysięcy polskich firm meblarskich postrzega się jako wykonawców mebli na najwyższym poziomie i jednocześnie niedrogich, dzięki czemu te firmy otrzymały bardzo pozytywną opinię międzynarodową.

Tak jak dawniej Polska była kojarzona z najwyższej jakości gęsimi piórami i puchem, tak obecnie doceniają nas pod tym względem głównie Japończycy. Rocznie wysyłamy do Kraju Kwitnącej Wiśni około 100 ton ręcznie skubanego gęsiego puchu.

Ręcznie wyrabiana i malowana ceramika z Bolesławca, zajmuje miejsce szczególne na świecie.

Każde naczynie jest unikatowe, niebanalne i jedyne w swoim rodzaju. To właśnie docenili także Amerykanie, którzy składali specjalne zamówienia dla CIA. Bolesławiecka ceramika prawie w 90% jest eksportowana. 

Co do używek, to Polska plasuje się na drugim miejscu w UE pod względem eksportu papierosów i tytoniu. W odniesieniu do wódki zajmujemy pierwsze miejsce w produkcji tej ognistej wody w UE oraz czwarte w odniesieniu do eksportu.

Polska to absolutny „przodownik” w produkcji srebra na świecie

Określenie to zawdzięcza dzięki KGHM Polska Miedź. Poprzez jej nazwę warto też wspomnieć, że ten państwowy koncern szczyci się wydobyciem i eksportem miedzi na poziomie szóstym w skali światowej.

Nieocenionym a jednocześnie bardzo docenianym kruszcem jest bursztyn. Jesteśmy niedoścignionym liderem w eksporcie bursztynu. Ponad 70% biżuterii zawierającej jantar pochodzi z Polski.

Kosmetyka to także nasza działka

Polska jest europejskim liderem branży kosmetycznej. Eksportujemy kosmetyki do ponad 130 krajów na świecie a produkujemy głównie specyfiki do pielęgnacji cery i włosów, perfumy czy kosmetyki do makijażu. Za takim sukcesem idą czyny, więc warto wiedzieć, że nasz kraj jako jeden z niewielu kształcie kosmetologów na studiach. Do naszych flagowych marek należą m. in. Ziaja, Inglot, Bielenda, Dr Irena Eris.

Ale to nie koniec wysokich notowań naszego kraju w różnych gałęziach gospodarki. Utrzymujemy wysokie miejsce pod względem motoryzacyjnym, a dokładnie eksportujemy części samochodowe, samochody osobowe, autobusy, ciężarówki, silniki, jachty, statki i pojazdy szynowe. W naszym kraju znajdują się fabryki aut dostawczych Volkswagena, MAN Trucks, Scanii. Wyróżnia nas precyzja, dokładność i najwyższy poziom wykonania.

Doceniajmy to, co polskie

Nie szukajmy jedynie innowacyjności, a stawiajmy również na to, co sprawdzone od lat i rodzime. Często polskie firmy, które mają od wielu lat ugruntowaną pozycję na rynku są postrzegane jako przestarzałe molochy. W rzeczywistości są unowocześnione, wychodzące naprzeciw wysokim wymaganiom klientów. Nie chciejmy na siłę tworzyć u nas tego, co inni poza granicami Polski uważają za swoje i unikatowe. Sami jesteśmy unikatowi z ogromnym potencjałem. Wystarczy spojrzeć na to, jakie kłody pod nogi gospodarce „rzuca” z każdej strony nasz rząd.  Patrząc na to i tak należy przyznać, że mimo tego radzimy sobie świetnie. Warto więc, rozwijać to co polskie.