Wielkoskalowa farma fotowoltaiczna w Nowym Stawie. Będą nowe miejsca pracy.

Innogy Renewables Polska na początku października br., rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej w Nowym Stawie. Realizacja tego projektu jest bezpośrednim skutkiem wygranej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w czerwcu 2017 r.

Innogy Renewables w Polsce i na świcie

Warto wspomnieć, że innogy Renewables od lat uczestniczy w rozwoju, budowie i popularyzacji niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii w naszym kraju. W Polsce eksploatuje obecnie 8 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 242 MW. Jedna z nich znajduje się w Nowym Stawie. W 2016 roku Innogy (jeszcze pod nazwą RWE) postawiło tam 14 turbin wiatrowych Senviona o całkowitej mocy zainstalowanej 28 MW. Ciekawostkę stanowić także fakt, że aktualnie innogy realizuje swoje największe projekty fotowoltaiczne w Australii. Planuje wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 349 MW. Ma to bezpośredni związek z zrealizowanym w tym roku przejęciem od lokalnego dewelopera Overland Sun Farming portfolio projektów PV. Innogy wydało na nie 400 mln euro. Poza tym, innogy przejął dwa projekty fotowoltaiczne, które realizowane są w australijskim stanie Nowa Południowa Walia i których łączna moc sięga około 460 MW.

Farmy fotowoltaiczna w Nowym Stawie

Budowa farmy fotowoltaicznej w Nowym Stawie potrwa około trzech miesięcy. Uruchomiona zostanie na początku 2019 r. Elektrownia fotowoltaiczna Nowy Staw, będzie składała się z 2 200 sztuk paneli fotowoltaicznych, które podłączone będą do falowników o mocy 50 kW każdy, a stamtąd za pośrednictwem stacji transformatorowej i linii kablowej SN do sieci Energa Operator. Łączna moc zainstalowana wyniesie 594 kWp.

Budowa wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej to dla innogy Renewables Polska to szansa na rozwój portfolio o duże projekty z sektora PV. Robert Macias, Członek Zarządu innogy Renewables Polska, wyjaśnił również, że budowa farmy w Nowym Stawie to też wspieranie lokalnej społeczności, tworząc np. nowe miejsca pracy.