Tylko 100 lat dzieli nas od możliwości życia na marsie.

W przyszłości tęgie ziemskie umysły szykują się do osiedlania Czerwonej Planety. W ciągu ok. 100 lat w planach jest jej zasiedlenie, a co się z tym wiąże na Marsie powstawać mają miasta , które mogłyby pomieścić rzeszę ludzi. W związku z niechybnym podbojem tej planety powstają niezliczone ilości różnego rodzaju pomysłów i innowacyjnych wizji, które miałby ułatwić wprowadzenia owej koncepcji w życie.

Jednym z wiodących pomysłów jest nieziemsko wyglądająca maszyna nazwana Mars Rover. Ten niezwykły pojazd rodem z innego wymiaru ma w przyszłości posłużyć do ekploracji Marsa. Niestandardowy pojazd zaprojektowany został przez Parker Brothers i aktualnie można podziwiać go na wystawach. Ostatnia miała miejsce w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Łazik został stworzony z włókna węglowego i aluminium. Faktura maszyny została tak skonstruowana, aby bez problemu mógł poruszać się po surowym terenie Czerwonej Planety.

Maszynę mają napędzać panele solarne i wytrzymałe akumulatory, a prędkość jaką będzie mogła osiągnąć ocenia się na ok. 110Km/h.

Miejmy nadzieję, że koncepcja nie okaże się tylko kolejną mrzonką i niespełnionym projektem, na które przeznacza się mnóstwo pieniędzy. Nie da się ukryć, że Mars Rover wygląda bardzo dostojnie i… bardzo drogo.

Choć wizja zasiedlania Marsa bywa kusząca i wzbudza w ludziach ciekawość, powinna też być stymulacją do myślenia o naszej planecie Ziemi. Jakie warunki panują na Marsie każdy z nas wie, jest to planeta martwa, na której aktualnie nie ma życia i warunków aby ono na niej przetrwało. Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzanie sztucznych, futurystycznych rozwiązań rodem z filmów science fiction.

Rodzi się pytanie: Dlaczego mając planetę, która jeszcze tętni życiem decydujemy się na inwestycję w coś, co stoi pod znakiem zapytania? Czy nie wystarczyłoby więcej zainwestować w ratowanie Ziemi i ochronę tej planety, niż wysyłać monstrualne kwoty w przestrzeń? Nasz planeta ma jeszcze ogromny potencjał, a prace nad nowymi technologiami z pewnością mogłby zaradzić jej niszczeniu.

Wielu potrafi przedstawić Marsa jako alternatywę dla zniszczenia Ziemi przez nas samych, lub przez znany lub nieznany kataklizm. We wszystkim jest ziarno nadziei i prawdy, jednak jeśli istnieją sposoby, które mogą zniwelować szkody na Planecie Ziemia, to może warto w pierwszej kolejności je wprowadzać w życie.

źr. mars.nasa.gov