Na początku należy wyjaśnić co to jest transport chłodniczy. A więc jest to rodzaj przewozu towarów wedle określonych wymagań. Przede wszystkim najważniejszych z nich do spełnienia warunek to przewóz towarów samochodami ciężarowymi wyposażonymi w system chłodniczy. Przewożone towary muszą być transportowane w odpowiednich warunkach chłodniczych. Pojazd powinien być wyposażony w chłodnię lub izotermie. Pierwsze z nich zapewnia warunki do nawet -20 stopni Celsjusza natomiast izotermia zapewnia wewnątrz chłód zbliżony do tego, który panuje na zewnątrz.
Jakie najczęściej produkty są przewożone transportem chłodniczym?
Transport chłodniczy świetnie sprawdza się w przewożeniu produktów spożywczych i żywności.
– Odpowiednie środowisko dla produktów mlecznych to od 0°C do 5°C.
– Dla produktów pasteryzowanych od 0°C do 3°C
– Dla warzyw i owoców od 7°C do 10°C
– Dla świeżych jaj od 0°C do 15°C
Oprócz produktów mięsnych, owoców, warzyw i wędlin, które wymagają chłodzenia, wyzwaniem logistycznym w transporcie chłodniczym jest w szczególności przewóz mrożonych towarów. Na przykład dla mrożony mięs, lodu, warzyw i innych mrożonek temperatura musi być równa lub niższa niż -18°C.
Jak przebiega prawidłowy transport chłodniczy?
Transport ładunków chłodniczych jest najbardziej wrażliwym rodzajem spedycji. Wśród wszystkich towarów to właśnie ładunki, które wymagają przechowywania w kontrolowanej temperaturze, muszą być przewożone bez problemów. Cały transport drogowy musi przebiegać w synergii z warunkami pakowania, przechowywania i rozładunku. Do wykonywania tego typu usług potrzebne są określone pojazdy, które mają odpowiednią przestrzeń wewnętrzną i chronią ładunek przed uszkodzeniami. Towar musi być przewożony naczepą, która jest oddzielona od kabiny, ma szczelną podłogę i ściany, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i jest regularnie czyszczona.
Istotną częścią transportu chłodniczego jest logistyka. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji trasy należy dokonać szczegółowego wyznaczenia jej przebiegu od miejsca załadunku produktu do punktu jego ostatecznego rozładunku. To dzięki analizie trasy i uwzględnieniu specyfiki ładunku można dokonać kompleksowego planowania logistycznego z uwzględnieniem wszelkich środków ostrożności, które należy podjąć.
Jak usprawnić transport chłodniczy?
Zastosowanie nowoczesnych technologii bezpośrednio przyczynia się do kontroli temperatury w transporcie ładunków chłodniczych oraz utrzymaniu dobrej interpretacji danych. Umożliwiają to oprogramowania i aplikacje do zarządzania, opracowane specjalnie do użytku w pojazdach chłodniczych oraz do codziennych zadań operacyjnych firmy.
Chociaż prawidłowy transport ładunków chłodniczych jest wymagającą pracą, przestrzeganie wszystkich protokołów gwarantuje bezpieczny przewóz towarów wrażliwych na temperaturę. Niezależnie od rodzaju żywności, leków czy innych produktów, które wymagają przewożenia w chłodzie, zawsze warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w takich rozwiązaniach transportowych.