Tilos – OZE rządzi na greckiej wyspie

Grecka wyspa Tilos stanie się pierwszą wyspą na terytorium Unii Europejskiej samodzielną pod względem zasilania OZE. Stanie się to możliwe m.in. dzięki finansowaniu ze środków UE. Być może w przyszłości inne wyspy wezmą przykład z Tilos.

Tilos to wyspa na archipelagu Dodekanez, który stanowi rezerwat dzikiej przyrody z ponad 150 gatunkami ptaków i 650 gatunkami roślin. Położona jest pomiędzy wyspami Rodos i Kiea. Nazywana jest „grecką zieloną wyspą”. Na stałe zamieszkuje ją około 400 osób. Latem liczba ta wzrasta kilkukrotnie, nawet do 3 tys. Wówczas system energetyczny bywa przeciążony.

Dotychczas do zasilania znajdujących się na wyspie urządzeń importowano prąd z Kos, gdzie znajdują się generatory zasilane paliwami kopalnymi. Od kilku lat włodarze wyspy poszukiwali sposobów na uczynienie Tilos autonomiczną pod względem zasilania z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Aby plan ten mógł się udać na wyspie zainstalowana zostanie pojedyncza turbina wiatrowa i niewielka farma fotowoltaiczna. Wyspa Tilos objęta zostanie miniaturową siecią przesyłową, która będzie rozprowadzać energię. Innowacyjność tego systemu tkwi również w sposobie przechowywania wytworzonej energii. Produkowana przed turbiny wiatrowe i moduły fotowoltaiczne energia zostanie zmagazynowana w przeznaczonych do tego bateriach, skąd będzie przesyłana do sieci energetycznej. Wymienione rozwiązania uczynią z Tilos pierwsze miejsce w basenie Morza Śródziemnego, które zasilane będzie wyłącznie energią wiatru i słońca. Na Tilos testy końcowe systemu zasilania odnawialnymi źródłami energii trwają od lata 2018 roku. Co istotne, w czasie letniego szczytu zapotrzebowania system ten działał bez zarzutów. Instalacja w Tilos ma stać się przykładem rozwiązań dla innych wysp znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej, które nie posiadają dostępu do energii z centralnych sieci.

Cała inwestycja na wyspie Tilos to 15 milionów euro z czego 11 mln pochodzi z funduszy unijnych. Inwestycja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Warto również podkreślić, że finansowanie projektu w wysokości ok. miliona euro gwarantuje grecki deweloper Eunice Energy Group. Koordynatorem projektu jest uniwersytet techniczny w Pireusie. Za zarządzanie i optymalizację strony popytowej ma odpowiadać niemiecki Eurosol.

To jeszcze nie koniec zmian na wyspie Tilos, ponieważ w ramach projektu przewidziano dofinansowanie do Tilos Park, czyli organizacji non-profit, której zadaniem jest promowanie walorów środowiska i kultury wyspy, zachęcanie do odwiedzania Tilos. Wyspa ma stać się miejscem ważnym szczególnie dla ceniących sobie ekologię osób, pragnących korzystać z licznych szlaków górskich, ścieżek rowerowych czy spływów kajakowych.