Studenci AGH stworzyli motocykl elektryczny. Czy trafi do sprzedaży?

W Akademii Górniczo-Hutniczej studenci zbudowali motocykl elektryczny, którego innowacyjny napęd silnika znajduje się w piaście tylnego koła. Eliminuje to zbędny hałas, a ważne również eliminuje zbędne elementy przeniesienia napędu na koło. Motocykl ten wyposażono w akumulatory litowo-jonowe o pojemności 54 Ah, które pozwalają na przejechanie 100 km . Razem z rowerem wyposażonym w chromowo-molibdenową ramę powstała aplikacja na smartfony pozwalająca na zdalną komunikację i rejestrację parametrów z jazdy. Prędkość jaką potrafi rozwinąć ten pojazd wynosi 80km/h.

Elektryczny motocykl z AGH zadebiutował w lipcu na zawodach SmartMoto Challenge zdobywając 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wygrał jednak w konkurencji na najlepsze rozwiązania mechaniczne i układ hamulcowy.

W przyszłym roku na rynku ma się pojawić szereg elektrycznych aut od czołowych producentów, takich jak Mercedes, Audi, czy KIA. Wszystkie mają być samochodami typu SUV, które mają oferować zasięgi oscylujące w granicach 500 km. Także producenci elektrycznych motocykli pracują nad udoskonalaniem swoich maszyn. Firma Zero Motorcycles w 2018 roku wprowadza do swojej oferty motocykl elektryczny, którego zasięg wyniesie 360 km. To przede wszystkim na tej płaszczyźnie Polscy konstruktorzy mają o co walczyć, tym bardziej, że obecnie motocykl czeka na komercjalizację.


fot. www.agh.edu.pl