Czym jest sieć 5G?
To mobilne połączenie internetowe nowej generacji, które oferuje znacznie szybsze pobieranie i wysyłanie danych, niż to z którym mieliśmy do czynienia do tej pory. Dużo większa prędkość przesyłu danych pozwoli uzyskać jednoczesny dostęp do Internetu mobilnego znacznie większej liczbie osób w tym samym czasie.
Najszybsze obecnie sieci komórkowe 4G oferują średnio około 45 Mb/s , natomiast według prognoz 5G może docelowo osiągnąć prędkość przeglądania i pobierania nawet 20-krotnie większą.
Kto odczuje największą różnicę w stosunku do sieci 4G?
Każdy użytkownik nowej sieci odczuje na swoim mobilnym urządzeniu różnicę. Strony www będą się szybciej się wczytywać, streamingi zdecydowanie przyspieszą nie powodując opóźnień w obrazie względem głosu, a filmy VOD na platformach typu Netflix, HBO, Ipla będziemy mogli oglądać bez czekaniu na ich załadowanie i to w najwyższej jakości, a warto pamiętać, że współczesne produkcje coraz częściej będą pojawiać się w rozdzielczości 8K.
Szybsza sieć 5G pozwoli na przyspieszenie pracy dronów poszukiwawczo-ratowniczych wykorzystywanych do odnajdywania zaginionych, monitorowaniu ruchu, ocenie zasięgu pożarów poprzez przesył większej ilości danych w tym samym czasie.
Nowa sieć będzie miała kluczowe znaczenie dla pojazdów autonomicznych do komunikowania się ze sobą i odczytywania map i danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.
Na pewno nie bez znaczenia prędkość tą docenią też gracze mobilni, którzy powinni zauważyć mniejsze opóźnienie po naciśnięciu przycisku na kontrolerze. W dobie gier on-line to dla nich znakomita wiadomość.
Różnicę odczujemy też w przenośnych urządzeniach fitness do monitorowania stanu zdrowia w czasie rzeczywistym, ostrzegając lekarzy, gdy tylko pojawi się nagły wypadek, nie mówiąc już o branży wojskowej, w której często szybkość jest na wagę złota.
Oczywiście to tylko kilka z przykładów korzyści wynikających z szybszego transferu danych.
Czy od razu zobaczymy różnicę?
Już dziś firma PLUS jako pierwsza w kraju uruchomiła technologię 5G w największych miastach w Polsce tj. Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. Sieć 5G w początkowych fazach wykorzystywana będzie jako sposób na zwiększenie przepustowości w istniejących sieciach podstawowych 4G, aby zapewnić bardziej spójną obsługę klientów.
Szybkość, jaką docelowo uzyskamy, będzie zależeć od tego, na którym widmie operator obsługuje technologię 5G oraz od ilości i rozmieszczenia nowych masztów i nadajników.
Możemy zobaczyć skupiska mniejszych masztów bliżej ziemi, transmitujących tzw „fale milimetrowe” między znacznie większą liczbą nadajników i odbiorników. Umożliwi to większą gęstość użytkowania. Jest to jednak kosztowne, a firmy mogą napotkać wyzwania związane z wdrażaniem kolejnych masztów.
Duża poprawa szybkości i zmniejszenie opóźnień nastąpi, gdy dostawcy usług wprowadzą samodzielne sieci 5G, w których zarówno sieć podstawowa, jak i radiowa będą korzystać z technologii 5G.
Dlaczego potrzebujemy szybszej sieci?
Świat staje się mobilny, a każdego roku zużywamy więcej danych, zwłaszcza gdy rośnie popularność strumieniowania wideo i muzyki. Istniejące pasma częstotliwości stają się przepełnione, co prowadzi do awarii usług, szczególnie gdy wiele osób w tym samym obszarze próbuje jednocześnie uzyskać dostęp do internetowych usług mobilnych.
5G jest znacznie lepsza w obsłudze tysięcy urządzeń jednocześnie, od telefonów komórkowych po czujniki urządzeń, kamery wideo i inteligentne oświetlenie uliczne.
Czy musimy zmienić telefon by korzystać z 5G?
Tak, ale nie od razu. Na przełomie lat 2009/2010 wprowadzono 4G, a kompatybilne smartfony pojawiły się na rynku, zanim infrastruktura została w pełni wdrożona. Podobnie sprawa ma się teraz, gdzie w najnowszych smartfonach montuje się moduły do odbioru sieci 5G, nim jeszcze na dobre zaczniemy się wykorzystywać potencjał szybszej sieci.
Czy sieć 5G będzie działać na obszarach wiejskich czy tylko w dużych miastach?
Brak sygnału i niskie prędkości transmisji danych na obszarach wiejskich to powszechny problem w wielu krajach całego świata. 5G niekoniecznie zajmie się tym problemem, ponieważ będzie działać na pasmach wysokiej częstotliwości – przynajmniej na początku – które mają dużą pojemność, ale pokonują krótsze odległości. 5G będzie przede wszystkim usługą miejską dla gęsto zaludnionych obszarów.
Pasma o niższej częstotliwości (zwykle 600-800 MHz) są lepsze na dłuższych dystansach, więc operatorzy sieci skoncentrują się na poprawieniu zasięgu 4G LTE równolegle z wprowadzeniem 5G, przez co skorzystają na tym wszyscy użytkownicy mobilnego Internetu.