Recykling plastikowych butelek w Norwegii – system kaucyjny wart naśladowania

Od wielu lat świat dławi się rosnącą górą plastikowych odpadków. Szukamy sposobu na to, aby poradzić sobie z tym rodzajem śmieci. Jak donosi „The Guardian” krajem, który rozwiązał problem plastikowych śmieci jest Norwegia, która według najnowszych szacunków recyklinguje aż 97 proc. plastikowych butelek po napojach, aż 92 proc. z nich sukcesywnie przerabia z powrotem na ten sam produkt.

Organizacją, która w Norwegii, zarządza systemem recyklingu plastikowych butelek jest Infinitum, której szefem jest Kjell Olav. Według niego norweski system mogą bez problemu wykorzystać inne kraje.

Obowiązujący w Norwegii system podatkowy dotyczy między innymi ochrony środowiska. W kraju tym rząd opodatkował producentów plastikowych butelek, co nie oznacza, że wydają oni na ten cel duże kwoty pieniędzy. Otóż według obowiązującego prawa, im więcej wytworzonych przez nich butelek trafi do recyklingu tym mniej płacą. Mogą oni zapomnieć o konieczności płacenia wyżej wspomnianego podatku ekologicznego, gdy wspólnie zrecyklingują 95 proc. butelek, które trafiają na rynek. Cel ten norwescy producenci butelek osiągają nieprzerwanie od 2011 r. Jeśli chodzi o konsumentów, nabywając produkt w butelce są oni zmuszeni do wpłacenia depozytu, którego wysokość jest uzależniona od wielkości plastikowego naczynia. Kaucja za butelkę wynosi od 1 do 3 koron norweskich. Zwracając pojemnik to specjalnego automatu otrzymuje się zwrot depozytu. Do maszyny wrzuca się butelki bez względu na miejsce ich zakupu, paragon nie jest niezbędny. Po wrzuceniu pojemnika do automatu odczytywany jest kod kreskowy, w zamian wydawany jest kupon bądź gotówka. Kuponem można płacić za część zakupów, albo wymienia się go na gotówkę. Dzięki opisanemu systemowi szacuje się, że w Norwegii jedynie 1 proc. plastikowych butelek zostaje w środowisku.

Obowiązujące w Norwegii prawo przenosi odpowiedzialność na producentów. To oni finansują opisany system, który jest najbardziej wydajnym i przyjaznym dla środowiska system obrotu butelkami na świecie. W Norwegii propagowane jest myślenie, że kupuje się produkt, a opakowanie się wypożycza.

Aby wejść do systemu kaucyjnego, producent butelek w Norwegii musi stosować zatwierdzone etykiety, butelki i klej. Szacuje się, że aż 99 proc. producentów butelek w Norwegii zdecydowało się na system kaucyjny. Uważa się, że możliwość zwrotu butelek zwiększa liczbę odwiedzin klientów w sklepach.

Wdrożeniem norweskiego systemu kaucyjnego interesuje się Wielka Brytania i Australia. Z kolei Norwedzy bardzo chętnie dzielą się informacjami, które mają szansę stać się rozwiązanie światowego kryzysu związanego z gospodarką odpadami plastikowymi.