W ostatni dzień lutego w Sejmie odbyło się Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowe, w trakcie którego dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii, przedstawił raport dotyczący możliwości wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych HTGR w Polsce.
Wg Ministerstwa Energii w Polsce znajduje się 13 zakładów przemysłowych, które skorzystałyby na energii uzyskanej z takiego reaktora. Daje to prawie 12% wszystkich zakładów w Europie, które mogłyby być odbiorcami tego typu technologii.
O technologii reaktorów HTGR pisaliśmy w innym wpisie (tutaj). Uściślając, technologia HTGR wyróżnia się dużym bezpieczeństwem wobec wszelkich alternatyw. Reaktor taki wytrzymuje do 1700 stopni Celsjusza. W przypadku awarii, reaktor wychładza się przez przewodnictwo i wypromieniowanie cieplne. Niemożliwe jest stopienie rdzenia, dzięki czemu nie ma potrzeby budowy strefy bezpieczeństwa, co pozwala na umiejscowienie elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury przemysłowej.
Projekt Ministerstwa Energii zakłada wdrażanie programu w 2 etapach:
Budowa reaktora testowego HTGR 10MWth, który powstać ma we współpracy polskiego rządu albo na podstawie brytyjskiego projektu URENCO, albo wykorzystując jeden z japońskich projektów. Koszt tego reaktora szacowany jest na 500 mln zł. Budowa reaktora do użytku komercyjnego o mocy 165 MWth, którego cena wahać się będzie pomiędzy 1,5 mld a 2,5 mld zł.
Pierwszy reaktor ma powstać przed 2030 rokiem, z rozpoczęciem prac badawczych przewidzianym na drugą połowę bieżącego roku. Wg szacunków rządu, każdy reaktor ma funkcjonować przez około 50 lat.
Ambitnym celem jest stworzenie ok. 10 reaktorów, które mogłoby znacznie zwiększyć niezależność energetyczną Polski.