Program Energia Plus – na czym będzie polegał?

Wicepremier Jarosław Gowin na konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział nowy program Energia plus, który bezpośrednio dotyczy założeń projektu ustawy, przygotowanej przez resort energii. W świetle tych założeń gospodarstwa domowe zyskałby prawo do rekompensaty kosztów energii elektrycznej. Nowy pomysł PiS w postaci projektu Energia Plus ma być kolejną formą wsparcia dla polskiej rodziny.

Ministerstwo bierze pod uwagę dwie formy pomocy w ramach programu. Pierwsza to forma dodatku, druga to ulga podatkowa. Pojawia się jednak pytania skąd miałby pochodzić fundusze na Energię Plus? Pieniądze pochodzić by miały ze sprzedaży praw do emisji CO2. Oszacowano, że w ubiegłoroczny wpływ z tego tytułu wyniósł 5,4 mld złotych.

Przyznanie wsparcia zależałoby od dochodu rodziny. Ze wstępnych informacji wynika, że pięć tysięcy złotych dochodu netto na gospodarstwo domowe to próg umożliwiający skorzystanie z dodatku. Obliczono, że uwzględniając taki próg dochodu, wsparcie mogłoby dotyczyć nawet 95 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Roczna pomoc z tytułu programu Energia Plus wynosiłaby 240 zł.

W grudniu ubiegłego roku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że głównym filarem programu Energia plus będzie energetyka prosumencka. Podkreśliła, że musi powstać „możliwość postawienia własnego źródła energii odnawialnej i wprowadzenia nadmiaru tej energii do sieci”. Emilewicz podkreśliła, że „Samorządom i przedsiębiorcom będzie opłacało się stawiać farmy fotowoltaiczne na budynkach i w ich sąsiedztwie, bo to jest dzisiaj bardzo niskokosztowe”. Minister powiedziała również, że przygotowanie programu będzie polegało na „niezbędnych zmianach legislacyjnych” oraz wprowadzeniu „instrumentów finansowych, które sprawią, że Polakom będzie się opłacało produkować prąd na własne potrzeby”.

Wicepremier Jarosław Gowin wyjawił, że „we współpracy z uczelniami rozpoczniemy masową budowę odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim dla 5 mln gospodarstw domowych”.

Więcej informacji na temat programu wiadomo będzie niebawem, jeszcze na początku br.