Pionowe turbiny wiatrowe – czy zrewolucjonizują rynek OZE

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się z roku na rok. Co ważne, bierzemy udział w tym postępie. Polacy zajęli się między innymi opracowaniem technologii pionowych turbin wiatrowych, która stara się przekonać do siebie inwestorów.

Można by się zastanawiać skąd pomysł na pionowe turbiny jeśli tradycyjne wiatraki sprawdzały się do tej pory bez zarzutu. Otóż sekretem rosnącego grona zainteresowanych tą technologią jest wysoką wydajność turbin. Mogą one produkować nawet 3,6 krotnie więcej energii elektrycznej niż farma fotowoltaiczna oraz blisko 50% więcej niż tradycyjne wiatraki. Moc pojedynczej turbiny wynosi od 2 do 50 kW. Mimo wyższej wydajności koszt budowy instalacji o mocy 1 MW finansowo jest podobny do kosztu tradycyjnego wiatraka oraz farmy fotowoltaicznej. Co ważne, turbiny pionowe działają niezależnie od kierunku wiatru. Mogą pracować przy wietrze wiejącym z prędkością 0,6-0,8 m/s (jest to prędkość o 70% mniejsza niż dla turbin wiatrowych). Wytrzymują prędkość wiatru do 200 kilometrów na godzinę. Według ekspertów zajmujących się odnawialnymi źródłami energii mają one szanse zrewolucjonizować rynek OZE. To nie koniec atutów pionowych turbin wiatrowych. Producent szacuje, że żywotność instalacji może wynieść nawet 70 lat. Najważniejsze jest jednak to, że „wiatraki nowej generacji” nie emitują infradźwięków. Tradycyjne siłownie wiatrowe mogą być źródłem hałasu, dlatego możliwość zastosowania ich w terenie zabudowanym jest bardzo ograniczona. W przypadku turbin pionowych problem ten jest znacznie mniejszy.

Podstawowy zestaw pionowej elektrowni wiatrowej składa się z wolnoobrotowego trójfazowego generatora elektrycznego z magnesami neodymowymi, wirnika z łopatkami, zaawansowanego kontrolera z funkcją podbijania napięcia ładowania przy słabym wietrze. Pionowe turbiny wiatrowe posiadają oś wirnika umieszczoną w płaszczyźnie pionowej. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, dzięki czemu są niezawodne. Pracują przy niewielkich obrotach, w związku z tym częstość zabiegów serwisowych jest ograniczona. Pozwalają na osiągnięcie wysokiej efektywności bez potrzeby budowy wysokich masztów, można je montować nawet bezpośrednio na budynkach. Istnieje możliwość budowy turbiny w bardzo trudnych warunkach terenowych, i jednocześnie można jest wkomponować w otoczenie. Jest przyjazna dla środowiska i tym samym dla człowieka i zwierząt. Z uwagi na małą prędkość obrotową turbiny pionowe nie zakłócają pracy radarów i innych urządzeń elektronicznych. Małe turbiny wiatrowe (o średnicy wirnika do 3 m i mocy do 2000 W, waga do 200 kg) i duże wiatraki przydomowe (moc od 5 kW i ponad 200 kg wagi) są całkowicie bezpieczne dla ptaków. Urządzenia te nie posiadają ruchomych elementów na zewnątrz turbiny. Pionowe wiatraki mogą być montowane na dachach budynków różnej wielkości, a nawet na statkach.