Podmioty eksploatujące środowiska zobowiązane są do ponoszenia opłat za korzystanie z zasobów środowiska.
Termin rozliczeń przypada na 31 marca 2017r (za korzystanie w roku poprzednim).
Sprawozdanie należy sporządzić i dostarczyć do urzędu marszałkowskiego w województwie, na którego terenie przedsiębiorca korzystał ze środowiska.
Kogo dotyczy obowiązek opłat środowiskowych?
-przedsiębiorców krajowych oraz zagranicznych, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.
-jednostki organizacji nie będące przedsiębiorcami
-osoby fizyczne korzystające ze środowiska w zakresie wymagającym pozwolenia
Za co pobierane są opłaty od użytkowania środowiska?
- Wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza (m. in. procesy technologiczne, przeładunek benzyn silnikowych, kotły, silniki spalinowe, chów lub hodowla drobiu).
- Pobór wód (wody podziemne, powierzchniowe).
- Wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi (m. in. ścieki bytowe, komunalne, przemysłowe, wody chłodnicze, wody opadowe lub roztopowe, wody zasolone, wody wykorzystane, odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych).
- Składowanie odpadów.
Zgodnie z art. 289 ww. Ustawy, nie wnosi się opłat z tytułu korzystania ze środowiska jeśli roczna wysokość opłat nie przekracza 800 zł za poszczególne korzystanie ze środowiska.
Co grozi za nieuiszczenie opłaty?
Marszałek województwa decyduje o wysokości kary w drodze decyzji na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Wysokość opłat jest uzależniona przede wszystkim od ilości i rodzaju zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska.