Co nam dają ogrody deszczowe?

Ogrody deszczowe są to zrównoważone systemy odwadniające, retencyjne, często w formie zagłębienia, które przez zaprojektowany układ warstw o różnym stopniu przepuszczalności i chłonności wody, imituje procesy zachodzące w naturalnym ekosystemie. Gromadzi nie tylko tę wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio, ale także spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych, dachów, chodników, podjazdów, parkingów. Dzięki temu deszczówka nie jest więc w całości tracona w kanalizacji, a zatrzymywana właśnie w ogrodzie deszczowym.

Owady w ogrodach deszczowych

Wbrew pozorom ogrody deszczowe nie wpływają na zwiększenie się populacji owadów. Przyspieszone jest w nich bowiem wchłanianie wody, co może jedynie ograniczyć liczbę insektów. Kompozycje takie nie stanowią również żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci i zwierząt – nawet jeśli na powierzchni ziemi zbierze się woda, jest jej na tyle mało, że nie grozi utopieniem. Podobnie nieco bardziej grząskie podłoże nie stanowi niebezpieczeństwa, ponieważ jego warstwa nie jest wystarczająco głęboka. Obecność ogrodu deszczowego nie powoduje również podtapiania piwnic. Dobrze zaprojektowany ogród może znajdować się nawet 30 cm od murów. Co więcej, miejsce to nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak nawożenie czy podlewanie.

Największy w Polsce system małej retencji znajduje się w Gdańsku

Gdańskie obiekty małej retencji to nie tylko ogrody deszczowe, ale także parki retencyjne czy niecki. Do tej pory w mieście pojawiły się cztery ogrody deszczowe, trzy mini parki retencyjne (Park Azaliowa, Park Biskupa O’Rourke oraz Park Radiowa/Radarowa). 

Zalet tego typu rozwiązań jest mnóstwo. Wśród nich – czas i pieniądze. Budowa tradycyjnej sieci kanalizacji deszczowej wymaga bardzo dużo czasu i nakładów finansowych. Przygotowanie zielonej inwestycji odwodnieniowej, takiej jak ogród, jest znacznie tańsze i szybsze. W zależności od indywidualnych warunków (własność terenu, kolizje z sieciami, uzgodnienia z gestorami, skala przedsięwzięcia) budowa ogrodu deszczowego może trwać od miesiąca do około roku. 

Co ważne: tworząc taki obiekt retencji, zyskuje nie tylko środowisko, któremu zapewniamy większą bioróżnorodność, poprawiamy jednocześnie jakość odprowadzanych wód i poprawiamy wygląd krajobrazu. Zyskujemy także finansowo: ogrody deszczowe to samowystarczalna zieleń, której poza okresami suszy nie trzeba dodatkowo nawadniać.