Choinka- odwieczny świąteczny dylemat

Jak można się spodziewać dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie odwiecznego dylematu co do wyboru choinki, przy czym o ile generalnie brane są pod uwagę kwestie takie, jak jej koszt lub problem utrzymania czystości w domu/mieszkaniu o tyle skupimy się raczej na płaszczyźnie ekologicznej, przy czym kwestia ta wbrew pozorom wcale nie jest taka oczywista.

Istnieje tutaj szereg możliwości, przy czym na pierwszy rzut oka wydawać się może, że najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest kupno drzewka sztucznego, ponieważ nie przyczyniamy się w ten sposób do wycięcia żadnego drzewa. To się zgadza. Należy jednak pamiętać, że w zależności od sposobu wykonania sztuczna choinka wykonana jest w różnych proporcjach z elementów plastikowych i metalowych, czyli produkcja zwłaszcza tych pierwszych przyczynia się m.in. do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Pozostaje oczywiście także kwestia utylizacji takiej choinki, jeżeli postanowimy już ją zmienić. Tutaj z kolei elementy plastikowe uniemożliwiają jej łatwe rozłożenie się, według rożnych szacunków niektóre z takich części mogą rozkładać się nawet i 500 lat. Według Carbon Trust aby sztuczna choinka wyszła nam przynajmniej ekologicznie na 0 powinniśmy z niej korzystać przynajmniej przez 10 lat, natomiast po tym czasie bilans zaczyna przemawiać na jej korzyść.

Inna opcja to drzewko naturalne, przy czym możliwe są tutaj różne warianty. Obecnie kupienie ciętej choinki nie przyczynia się (zapewne oprócz prawdopodobnie nadal zdarzających się dzikich handlarzy) do wycinki drzew w lasach, czyli ich kradzieży, co równocześnie prowadzi do zmniejszenia ilości drzew pochłaniających dwutlenek węgla. Choinki uprawiane są na specjalnych plantacjach, czyli późniejsza ich wycinka nie prowadzi do zmniejszenia ilości drzew żyjących w warunkach naturalnych, aczkolwiek w kontekście ochrony klimatu ważne jest już nie tylko to, aby nie przyczyniać się do zwiększenia emisji, ale także do zmniejszenia możliwości pochłaniania emisji, czego uprawa choinek nie zapewnia. Z drugiej strony biznes ten w pewnym stopniu przyczynia się do zwiększenia ilości pochłanianego dwutlenku węgla, ponieważ chcąc uzyskiwać  dochody co roku na takiej plantacji muszą regularnie być sadzone nowe drzewka. Wycinka bieżąca zależna natomiast jest od aktualnego popytu.

Co zatem, jeśli nie drzewko wycięte? Odpowiedź: drzewko w doniczce. Jako dodatkowy bonus do walorów estetycznych otrzymujemy także regularną naturalną wymianę powietrza w mieszkaniu, ponieważ choinka ta oczywiście nadal żyje. Co więcej: możemy samodzielnie, własnymi rękami przyczynić się potem do zwiększenia ilości drzew przesadzając taką choinkę do gruntu. Trzeba przy czym pamiętać tutaj o kilku ważnych kwestiach, o czym informuje m.in. jedno z nadleśnictw, Nadleśnictwo Kolbudy. Przede wszystkim drzewko możemy przesadzić dopiero na wiosnę. Zanim jednak to nastąpi, do tego czasu musimy o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim nie powinno być ono trzymane w domu przez czas dłuższy, niż 7 do 10 dni. Należy oczywiście pamiętać o jego podlewaniu. Również przy wystawianiu doniczki na dwór trzeba pamiętać o kilku „środkach ostrożności”. Nie można zafundować choince „szoku termicznego”, a zatem w przypadku niskich temperatur, a szczególnie mrozu dobrze jest postawić ją w miejscu pośrednim, gdzie jest nieco chłodniej, niż w mieszkaniu, ale wciąż cieplej, niż na zewnątrz, np. w garażu. Wiosną natomiast przesadzamy choinkę do gruntu. Nawiasem mówiąc po latach takiej praktyki możemy doczekać się w ten sposób nawet niewielkiego lasku. Jeżeli natomiast nie mamy tylko i wyłącznie własnego podwórka – może w pobliżu znajduje się właśnie las?

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, o którym w Polsce się zbyt dużo nie mówi, samo w sobie – w przeciwieństwie do państw zachodnich – nie jest jeszcze tak popularne. Otóż choinkę możemy… wypożyczyć. Po sezonie zdejmujemy jedynie ozdoby, a samo drzewko wraca do przedsiębiorstwa, które się nim zajmuje. Możemy to zrobić osobiście, lub zamówić usługę zarówno dostawy, jak i odbioru. Jest to zatem kolejne, ekologiczne rozwiązanie.

Niezależnie od wybranego przez Państwa rozwiązania życzymy Wszystkim ekologicznych, radosnych, pełnych ciepła oraz wesołych Świąt!