Łódź napędzana słońcem zaprezentowana przez studentów AGH

Studentom z Akademi Górniczo – Hutniczej w Krakowie udało się skonstruować łódź solarną. Projekt zrodził się z inicjatywy koła naukowego Eko – Energia oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego. Tzw. Solar Boat został zbudowany w celu zaprezentowania na zawodach łodzi solarnych w Monako.

Baśka, bo tak nazywa się łódź skonstruowana przez polską ekipę, powstawała przez dwa lata i pochłonęła około 250 tysięcy złotych. Projekt okazał się ciekawy nawet dla firmy Ericsson, która swoim doświadczeniem wsparła studentów. Zaoferowali pomoc w testach sterowania, nawigacji, stabilizacji i napędu łodzi.

Łódź osiąga prędkość około 30 km/h dzięki zamontowanym hydroskrzydłom, które częściowo sterowane są przez urządenia pokładowe. Mierzy sześć metrów długości oraz dwa i pół metra szerokości. Jej waga to ok. 70 kg, natomiast wyporność wynosi ok. 150 kg.

Zawody na które wybierają się młodzi konstruktorzy do Monako, to okazaja nie tylko do świetnej zabawy i zaprezentowania swojego osiągnięcia, ale także możliwość wymiany wiedzy i rozwoju osobistego. Studenci wybiegają i tak dużo dalej przed szereg tego, co dają im studia.

Aktualnie testują swój Solar Boat na Wiśle w Krakowie, aby już za miesiąc móc go zaprezentować na zawodach. Miejmy nadzieję, że włożona praca i spory wysiłek okażą się bardzo owocne dla studentów.

Polecamy śledzić poczynania studentów na: www.solarboat.agh.edu.pl

Fot.AGH