Rząd odwołuje wszystkie planowane imprezy masowe i ustawia kontrole na granicach. Czy szkoły zostaną zamknięte?

„Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy przed szkodą. W oparciu o zalecenia epidemiologów i GIS zdecydowaliśmy się na ten krok, który wprowadzają też Francja i Niemcy – które przyznają, że robią to za późno. My chcemy zapobiegać” – powiedział premier we wtorek, ogłaszając wprowadzenie całkowitego zakazu imprez masowych.

Kancelaria Premiera zaleca na Twitterze środki radykalne. Tylko wprowadzając odpowiednie działania to można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i konsekwencje z nimi idące.

Szef MSW ogłosił, że wojewodowie w porozumieniu z organizatorami imprez masowych będą wydawali decyzje w sprawie zakazu organizowania konkretnych imprez.
Wydarzenia mogą się odbywać jedynie bez udziału publiczności.

Czy będą kontrole na granicach?

Granice Polski od dnia 10.03.2020 r zostanie zabezpieczona, jednocześnie biorąc pod uwagę kontrolę w pociągach, na promach oraz lotniskach. Działające od poniedziałku punkty kontroli sanitarnej działają sprawnie, a wszelkie przejawy choroby zostają przewiezione do najbliższych szpitali na dalsze badania.

Czy szkoły zostaną zamknięte na czas epidemii? 

Na ten moment w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje obowiązku zamykania wszystkich placówek. Dyrektorzy oraz kadra nauczycielska ma obowiązek obserwować wewnątrzszkolną sytuację i samodzielnie podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć.
Każda szkoła powinna zapewnić podstawowe warunki higieny tj. mydło i środki czystości.

Głos tej sprawie zabrał też Premier Mateusz Morawiecki. „Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję decyzję samorządów o zamykaniu szkół. Analizujemy tę sytuację na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. Kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie” .

Na dzień 10 marca liczba ofiar koronawirusa COVID-19 przekroczyła 4 tys. Zakażonych jest prawie 115 tys. ludzi na świecie, 64 tys. z nich udało się wyleczyć

Aktualne dane dotyczące zachorowań na koronawirus w Polsce na dzień 10.03.2020r (godzina 10:20):

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym filmem na Youtube, w celu poszerzenia wiedzy na temat zagrożeń jakie za sobą niesie wirus COVID-19.

Odwiedź również stronę z aktualną mapą zachorowań na koronawirusa w Polsce: