Mamy dobre wieści odnośnie potencjalnego lekarstwa, ale to jeszcze za szybko by otwierać szampana.

Udziały w japońskim Fujifilm Holdings Corp wzrosły dziś o 15% po tym, jak podczas konferencji w chińskim Ministerstwie Nauki i Technologii chiński urzędnik Zhang Xinmin przyznał, że aktywny składnik leku przeciw grypie Avigan wydaje się pomagać pacjentom z koronawirusem w powrocie do zdrowia, bez wyraźnych skutków ubocznych. Badanie kliniczne odbyło się na 80 uczestnikach w Shenzhen.

Rzecznik prasowy firmy Fujifilm powiedział, że firma nie spodziewa się bezpośredniego zysku z potencjalnej sprzedaży leku na Koronawirusa w Chinach, przynajmniej na razie, ponieważ licencja na kluczowy składnik w kraju wygasła już w ubiegłym roku.

W Japonii jego produkcja może ruszyć tylko po otrzymaniu zamówień od rządu. Akcje Fujifilm osiągnęły dziś zysk na poziomie 15,4%, osiągając dzienny limit wynoszący 5238 jenów.

Po raz pierwszy opracowany przez Fujifilm Toyama Chemical Co Ltd, lek został zatwierdzony do produkcji w Chinach przez Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co Ltd (600267.SS) do stosowania przeciwko nowej lub nawracającej grypie u dorosłych, powiedział chiński producent w zeszłym miesiącu. W 2016 r. Rząd japoński dostarczał ten lek jako pomoc doraźną w celu przeciwdziałania epidemii wirusa Ebola w Gwinei.

Źródło: Reuters.com