Co dalej z posiadaczami Huawei? Początek końca dużej marki.

Informacja o zerwaniu współpracy Google z Huaweiem pojawiła się niespodziewanie i wzbudziła ogromne emocje nie tylko na rynku smartfonów. Decyzja o podłożu politycznym na wycofanie licencji dla marki Huawei oznacza odcięcie od wielu usług znajdujących się na Androidzie (oprogramowaniu urządzeń tej firmy).

Co to oznacza dla użytkowników smartfonów i tabletów tej marki?
Przede wszystkim zaraz po wejściu decyzji w życie, użytkownicy stracą możliwość aktualizacji oprogramowania Android.  Obecne jak i przyszłe modele mogą otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa znacznie później niż modele konkrecyjnych marek, a w najgorszym przypadku nie otrzymać ich w ogóle. Decydujący jest tu okres 90 dni-na tyle czasu Huawei posiada jeszcze licencję Googla, podczas której możliwe jest podjęcie kroków ratowania firmy.

Warto więc w tym czasie aktualizować oprogramowanie, o ile nie robiliśmy tego na bieżąco.

Jak twierdzą oficjalne źródła, obecni posiadacze urządzeń chińskiej firmy nie muszą się obawiać wyłączenia usług tj. Sklep Play, Mapy Google, Gmail czy Youtube, natomiast osoby, które zdecydują się na zakup produktów marki Huawei po 90 dniach, muszą pogodzić się z faktem braku dostępu do wszelkich usług firmy Google.

Wygranymi w tej sytuacji będą z pewnością producenci spoza Chin, czyli LG, Samsung, czy Sony. Oni takich sankcji obawiać się raczej nie muszą. Największym wygranym jest jednak Apple. Firma raczej nie wstrzyma współpracy samej ze sobą i nie zakaże samej sobie instalowania iOS na iPhone’ach.

Szczegóły dotyczące dalszych losów firmy stoją pod wielkim znakiem zapytania, a szkoda, gdyż firma ta już na dobre zagościła w Polsce i konkurowała wysoką jakością przy bardzo konkurencyjnych cenach.