Finansowe wsparcie walki ze smogiem

Europejska Agencja Środowiska oszacowała, że każdego roku w związku z zanieczyszczeniami powietrza umiera w Polsce 47 tys. osób. Sektor bytowo-komunalny oraz transport są głównymi źródłami emisji zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)piranu. Pogarszająca się jakość powietrza w naszym kraju jest rzeczywistością, a nie prognozą, dlatego walka ze smogiem nie powinna się ograniczać tylko i wyłącznie do okresu jesienno-zimowego.

Do walki z dostrzeżonym przez polski rząd problemem smogu ma posłużyć zaproponowane w kwietniu br. wsparcie finansowe. Jest to bardzo dobra decyzja, szczególnie biorąc pod uwagę groźbę kary sięgającej nawet 4 mld zł. i wynikającej z naruszenia dyrektyw dotyczących jakości powietrza.

30 mld zł – czyli, koszt czystego powietrza w Polsce!

Szef rządu zapowiedział wdrożenie programu termomodernizacji domów jednorodzinnych, który w ciągu najbliższych dziesięciu lat ma pochłonąć 25-30 mld zł. Według premiera jest to bezprecedensowa kwota, której wykorzystanie całkowicie zmieni jakość powietrza w Polsce. Wynika to z faktu, iż odpowiednia izolacja domu wiąże się z mniejszym o około 50% (niektóre obliczenia pokazują średnią 57%) zużyciem energii cieplnej do ogrzewania. Efektem tego jest znaczne zmniejszenie emisji pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)piranu i ograniczenie szkodliwego smogu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zarządzać środkami na termomodernizację

Polski Rząd kontra smog

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chce aktywnie czuwać nad przebiegiem programu, gdyż kwestię walki ze smogiem traktuje priorytowo. Jego zdaniem smog był problemem bagatelizowanym przez ostatnie lata, co nie jest dobrą informacją zważywszy na to, że sam nie zniknie. Premier podkreślił fakt, że do tej pory:

  • nie przyjęto norm jakości dla paliw oraz kotłów grzewczych,
  • nie rozruszano na masową skalę termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Rozmowy na temat problemu smogu cichną pomiędzy kwietniem a październikiem, czyli poza sezonem grzewczym. Jest to dużym błędem, cały rok powinniśmy się zajmować tą kwestią, również w miesiącach wiosenno-letnich. Nie powinniśmy usypiać naszej czujności, gdy w powietrzu zapach dławiącego dymu zastępuje zapach wiosennych kwiatów. Najważniejsze jest zapobieganie, dlatego walkę ze smogiem należy zacząć na długo przed jego pojawieniem się.

Pilotażowy program termomodernizacji

Na termomodernizację domów jednorodzinnych w tegorocznym budżecie rząd przewidział 180 mln zł. Priorytetem w kwestii działań antysmogowych prowadzonych na terenie kraju mają być projekty realizowane w miastach umieszczonych przez Światową Organizację Zdrowia na liście miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem. Na tej liście znaleźć można aż 33 polskie miasta, a 7 z nich znajduje się w pierwszej dziesiątce (m.in. Żywiec, Pszczyna, Rybnik).

Pilotażowy program termomodernizacji domów jednorodzinnych:

  • będzie prowadzony na terenie 23 gmin, w których mieszka 770 tys. osób,
  • ma przyczynić się do termomodernizacji ok. 15-16 tys. domów,
  • ma kosztować około 750 mln zł.

W pierwszej kolejności program termomodernizacji ma być prowadzony w Skawinie.