Ekologiczna klimatyzacja – co warto o niej wiedzieć?

Tegoroczne upały dały się we znaki nie jednemu. Wielu z nas odpowiada panująca aura, przecież lato w Polsce trwa zaledwie 3 miesiące. Jest jednak dość spora grupa osób, dla której wysoka temperatura jest czasami nie do zniesienia. Szczególnie praca i odpoczynek w takich warunkach nie należy do najprzyjemniejszych.

W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest prawidłowo działająca klimatyzacja. Jeszcze lepszym wyjściem z opresji jest ekologiczna klimatyzacja. Podstawowym argumentem przemawiającym za zastosowaniem ekologicznej klimatyzacji jest systematycznie pogarszający się stan środowiska. Dzięki niej spada zużycie energii, emisja pyłów oraz gazów cieplarniach. Jest ona idealna dla alergików i osób stawiających na oszczędne gospodarowanie domowym budżetem.

Sposób działania

Klimatyzacja ekologiczna wykorzystuje wodę gruntową. Pobierana jest ona ze studni czerpalnej, która posiada pompę. Dzięki sprawnie działającej pompie możliwe jest doprowadzenie wody do wymiennika ciepła, w którym woda gruntowa odbiera ciepło pochodzące z powietrza zasysanego z pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi. Ochłodzone powietrze jest filtrowane i osuszane, i na końcu wtłaczane z powrotem do pomieszczenia poprzez, osadzone w aluminiowych lamelach, wentylatory. Nadmiar wody gruntowej trafia do studni chłonnej, a następnie do ziemi lub też do specjalnego zbiornika. W miesiącach zimowych instalacja ta może służyć do ogrzewania domu (wówczas ciepłą wodę dostarcza się np. z kotła gazowego).

Za skorzystaniem z systemu ekologicznej klimatyzacji przemawia:

  • obniżenie rachunków za prąd – oszacowano, że zużycie energii elektrycznej do chłodzenia jest 7 razy mniejsze w porównaniu z klimatyzacją tradycyjnymi klimatyzatorami,
  • poziom czystości powietrza – ekologiczne klimatyzatory wyposażone są w filtr powietrza, na którym gromadzą się zassane z pomieszczenia nieczystości,
  • brak ingerencji w estetykę elewacji budynku – w przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów instalacja jest zamontowana wewnątrz budynku,
  • cisza – układ nie zawiera sprężarek, przez co ekologiczna klimatyzacja pracuje nie wywołując drażniącego hałasu i wibracji (głośność wentylatorów to mniej więcej 15 – 55 dB, w zależności od poziomu obrotów).

Ekologiczna klimatyzacja: koszt

Koszt zakupu ekologicznego systemu klimatyzacyjnego jest wyższy niż tradycyjnej instalacji, jednak dzięki zmniejszeniu zużycia energii różnica ta szybko się zwraca. Na uwagę zasługuje również wielofunkcyjność układu, bowiem część wody gruntowej po przetłoczeniu przez system klimatyzacji można bez problemu wykorzystać do podlania ogrodu.