Ekologia a współczesne budownictwo.

Ekologię często rozumiemy jako segregację śmieci, noszenie zakupów w materiałowych lub papierowych torbach, korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody… Nasze ekologiczne zachowanie nie musi się przejawiać tylko przez takie działania.

Co jeszcze możemy zrobić?

W budownictwie swoje poczucie ekologii możemy okazać poprzez stosowanie nowych technologii i rozwiązań, które dbają o środowisko, ale także obniżają koszty eksploatacji budynku.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej od roku 2021 wszystkie budynki powstające na obszarze wspólnoty będą musiały wykazywać znikome zużycie energii – co zmusza osoby chcące wznieść nowy budynek do budowania energooszczędnych domów lub inwestycji. Ma to prowadzić do ograniczenie powstawania dwutlenku węgla i zwiększeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

W Europie średnio w ciągu roku na ogrzanie jednego metra kwadratowego zużywa się ok. 50 kWh, a w Polsce aż 120 kWh. 

Nowe wymogi dotyczące izolacyjności termicznej będą dotyczyć elementów składowych domu – maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne oraz przenikania ciepła przez okna pionowe czy połaciowe lub drzwi zewnętrzne.

W dzisiejszych czasach myśl „eko” podczas budowy rodzi się już przy projekcie, bryła i kubatura ma na to także duży wpływ. Im większy dom, tym więcej ciepła traci, analogicznie jest z małym, ale oprócz jego metrażu ważna jest także jego bryła czy kubatura. Zwykle za „kształt energooszczędny” uznaję się formę prostokąta z jednospadowym dachem, im mniej narożników, wcięć, balkonów tym lepiej. Pod względem oszczędzania ciepła ku zdziwieniu lepiej sprawdzają się domy piętrowe o z poddaszem użytkowym, niż te parterowe.

W trakcie budowy warto zadbać o prawidłowe ocieplenie. Warto wziąć pod uwagę nie tylko grubość ściany, ale także współczynnik przewodzenia. Nie możemy jednak pozostać tylko na dociepleniu ścian, ale również podłogi czy dachu – tu warto pamiętać o dobrych oknach.

Na kolejnych etapach powstawania budynków pojawiają się kolejne ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich są panele słoneczne, które wytwarzają energię. Pozwalają one na całkowite zapotrzebowanie rodziny na prąd, a ich eksploatacja  może wynosić nawet 30 lat. Kolejnym wyjściem jest montaż kolektorów słonecznych, które korzystają z odnawialnych źródeł energii słonecznej, służą do podgrzewania wody. Dobry panel, może działać nawet cały rok, zaspakajając około 80% zapotrzebowania rodziny. Niektóre z systemów są integralne z instalacją grzewczą budynku, co pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń w  miesiącach jesiennych czy zimowych.

Następnym ekologicznym rozwiązaniem są piece gazowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków czy elektronie wiatrowe, kompostowniki. Ci którzy lubią technologię decydują się również na systemy inteligentnego zarządzania domem. Przy domach doskonałym rozwiązaniem jest ekozbiornik, który odzyskuje wodę deszczową, a ta może być wykorzystywana do spłuczki czy też pralki. Aranżacja domu czy mieszkania w stylu „eko”? No pewnie! Lampy ledowe, zegary na wodę, timery kąpielowe, lampy solarne… jest ich naprawdę wiele! Ale także można tu wspomnieć o ekologicznych meblach – lite drewno – piękne, popularne i nieco droższe niż te ze sklejek. Ale także można tutaj pomyśleć o daniu drugiego życia starym meblom lub zrobić je po swojemu – z palet, drewnianych skrzynek czy nawet opon! I na koniec dodatek – bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia – rośliny, a nawet przydomowy ogródek czy taki mini na balkonie w doniczkach.