Do czego służy Etykieta energetyczna?

Przeciętny konsument mający dokonać zakupu urządzenia do swojego domu zderza się z szarą rzeczywistością. Nie dość, że jego domowy budżet zostanie aż nadto nadszarpnięty, to niewłaściwy wybór będzie skutkował wysokimi cenami za prąd, jak również negatywnym wpływem na środowisko. W tym miejscu zwykle idzie po poradę do znajomych, obserwuje reklamy danego produktu, inwigiluje niejedno forum sprzętowe lub po prostu idzie do sklepu i podczas rozmowy ze sprzedawcą dokonuje wyboru. 

Przy rozpatrywaniu rodzaju, modelu i marki sprzętu, który będzie służyć lata, w cenie adekwatnej do zasobności kieszeni konsumenta i przyjaznego dla środowiska naturalnego, z pomocą przychodzi „ekooznakowanie” produktów czyli tzw. etykiety energetyczne umieszczane przez producentów na urządzeniach.

Wprowadzenie przez Unię Europejską etykiety energetycznych pozwala nie tylko na rozpoznanie urządzeń o niskim zużyciu energii, ale również na porównanie modeli oferowanych przez różnych producentów. Dane zawarte na etykietach informują także, jaki będzie koszt użytkowania urządzenia przez cały okres pracy a także jak to będzie wpływało na środowisko naturalne. Etykieta energetyczna podaje w jasny i prosty sposób informacje o efektywności energetycznej produktu w momencie jego zakupu. Pomaga konsumentom porównywać produkty, oszczędzać energię, a tym samym oszczędzać pieniądze na przyszłych rachunkach za energię w gospodarstwach domowych. Decydując się na bardziej energooszczędne produkty, konsumenci przyczyniają się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w całej UE.

Czym jest etykieta energetyczna?

Etykieta energetyczna to rodzaj naklejki zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia np. o pojemności, rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, zużyciu wody czy ilości załadunku. Jest umieszczana na froncie sprzętu. W krajach UE producenci (również sprzedawcy – także internetowi) mają obowiązek zaopatrywania w nie swoje sprzęty. Taka informacyjna etykieta daje konsumentowi, czyli każdemu z nas szansę wielopoziomowego porównania różnych urządzeń.

Czy coś się zmieniło?

Etykiety energetyczne zostały wprowadzone w Unii Europejskiej już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pokazywały jak dużo energii zużywa urządzenie w skali od A do D. Klasa A (oznaczona kolorem zielonym, dodatkowo z „+” lub kilkoma) oznaczała najmniejsze zużycie, a klasa G (kolor czerwony) – największe. Od marca 2021 r. w  energetycznym zestawieniu urządzeń zaczęto stosować tylko oznaczenia kategorii od A do G. 

Urządzenia należące do kategorii A oznaczonej kolorem zielonym zużywają najmniej energii (najbardziej efektywne energetycznie). Najwięcej energii czerpią urządzenia kategorii G, wskazane kolorem czerwonym.

Nowy sposób oznakowania obejmuje następujące produkty:

  • chłodziarki
  • zmywarki
  • pralki
  • telewizory
  • żarówki i lampy,
  • suszarki do ubrań,
  • klimatyzatory,
  • wentylatory,
  • urządzenia kuchenne,
  • opony.

W przypadku chłodziarek, pralek, telewizorów oraz zmywarek nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r. Na żarówkach i lampach etykiety zgodne z nowymi przepisami muszą pojawić się od 1 września 2021 r.

Jest jeszcze jeden „kwiatek”…

To Ecolabel (Eu Ecolabel) zwany też Stokrotką. Jest nim znak ekologiczny ustanowiony przez Komisję Europejską, by informować nas-konsumentów, które produkty są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Ponieważ etykiety są obowiązkowe w całej Unii, to wszyscy producenci dokonując w laboratoriach pomiarów swojego sprzętu stosują te same normy unijne. Dzięki temu możemy porównać różne modele i marki tego samego sprzętu będąc pewnym, iż rzetelne dane na etykiecie są gwarantowane prawem unijnym.

Podsumowując, popularność i zasadność etykiet pociągnęły za sobą znaczące inwestycje w podnoszeniu wydajności energetycznej różnych sprzętów. Ich producenci prześcigają się w innowacyjności swoich produktów, zwiększając tym samym ich wydajność a i przeciętnemu Kowalskiemu „podpowiadając” jaki sprzęt może zakupić do swojego domu.

Producenci mają obowiązek rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi w tzw. EPREL – Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych (European Product Registry for Energy Labelling).

Zobacz również: Biomasa, biogaz, biogazownie rolnicze w Polsce-o zaletach i wadach.