Dachówki z ogniwami słonecznymi od Tesli.

Słowa Elona Muska jak zwykle znalazły swoje pokrycie w działaniach. Tesla rozpoczęła sprzedaż dachówek z wbudowanymi ogniwami słonecznymi. Informacja na którą czekali chyba wszyscy to koszt takiego solarnego dachu. Elon Musk zapowiadał wcześniej, że po odliczeniu oszczędności wynikających z używania fotowoltaiki, koszt dachówek Tesli może być mniejszy niż tych tradycyjnych. Jakiś czas później zmienił jednak zdanie i poinformował, że istnieje duża szansa, że koszt solarnego dachu będzie niższy 0d tradycyjnego.

Koszt solarnego dachu ich autorstwa wyniesie ok 218,5 dolarów za metr kwadratowy. W porównaniu do tradycyjnego dachu jest to oszczędność rzędu ok 6-8 dolarów na każdym metrze. Średni koszt m2 jaki podaje Tesla przeliczany jest przy założeniu 35% dachówek z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki ich niepowtarzalnej budowie są one nie do rozróżnienia z poziomu ulicy.

Tesla udostępnia na swojej stronie również kalkulator, który pozwala obliczyć szacunkowe oszczędności wynikających z montażu dachu ich produkcji. Do kosztu montażu doliczony jest również Powerwall 2 o pojemności 14kWh. Podczas składania zamówienia można oczywiście z niego zrezygnować, ale firma wierzy, że większość klientów będzie chciała przy okazji zastosować domowy magazyn energii, żeby możliwie jak najbardziej uniezależnić się od sieci elektrycznej.

Jak zapewnia producent, ich dachówki są 3 razy wytrzymalsze od tradycyjnych.
Na działanie fotoogniw otrzymamy 30-letnią gwarancję.

Produkcja pierwszych dwóch rodzajów dachówek (czarnych i teksturowych) rozpocznie się latem tego roku.