Inwestorzy polubili nasz kraj. Powstające w naszem kraju fabryki i sprzęt, który z nich „wyjeżdża na taśmach produkcyjnych” podbija rynki, nie tylko europejskie, ale także światowe. ostre hamowanie miało miejsce w związku z pandemią. Jak jest teraz? Inwestorzy ponownie wracają z planami i inwestycjami na rynek polski. Co powstanie? Ile nowych miejsc pracy będzie dostępnych na rynku? Oto krótki przegląd.
Koreańska Grupa SK spółka SK Hi-tech Battery Materials Poland na początku października uruchomiła w Dąbrowie Górniczej swoją fabrykę (pierwszą w Europie), produkującą separatory do akumulatorów litowo-jonowych. Jednak to nie koniec inwestycji – jej całokształt ma się odbywać w czterech etapach i obejmować prawie 7 mld zł. Jak powiedział Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, to nie koniec inwestycji w tej dziedzinie na Śląsku. Co szykują inwestorzy? Dowiemy się niebawem.
Ze względu na pandemię szwedzki Electrolux wstrzymał inwestycje. Jednak obecnie do nich powraca. planuje kontynuować rozbudowę polskich fabryk w Oławie i Żarowie, znajdujących się na Dolnym Śląsku. W Oławie produkowane są pralki kompaktowe, a także ładowane od frontu i z góry. Ogółem jest ich ok. 350 modeli, które cieszą się popularnością na naszym rodzimym rynku oraz w Europie. Oławskie pralki sygnowane są markami: Electrolux, AEG -Electrolux i Zanussi. Rozbudowa obu fabryk da kolejne miejsca pracy, które obecnie wynoszą ok. 1000, a sama firma zatrudnia pracowników z Oławy i okolic, będąc tym samym jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku. Inwestycja pochłonie ok. 70 milionów złotych. Powstaną także nowe miejsca pracy.
Czy to koniec inwestycji z branży AGD?
Firmy takie jak: Samsung i BSH planują nowe inwestycje w Polsce. Co do pierwszego producenta sprzętu RTV-AGD sprawa dotyczy wytwarzania lodówek oraz suszarek do ubrań. BSH, producent sprzętu gospodarstwa domowego marek Bosch i Siemens, rozwija swoje fabryki w Łodzi, Wrocławiu i w Głogowie Małopolskim niedaleko Rzeszowa. Ponadto chiński Haier, Hisense czy koreański LG również rozważają swoje inwestycje w naszym kraju. Co do samej produkcji sprzętu AGD w Polsce, to nasz kraj jest jednym z wiodących na rynku produkcji unijnej – powstaje u nas ok. 35% sprzętu. Jak te dane przekładają się na miejsca pracy? Potentaci takiego pokroju, wliczając podwykonawców dają zatrudnienie 100 tysiącom osób w Polsce. Czekamy więc na rozwój wydarzeń, co do inwestycji tych firm.
Volkswagen planując budowę jednej ze swoich 6 fabryk, mających produkować akumulatory w odniesieniu do rozwoju elektromobilności i przejęcia rynku przez auta elektryczne para się z zamiarem, by jedna z nogi powstała w Europie Środkowo – Wschodnie, co za tym idzie być może w Polsce. Aby do tego doszło brane są pod uwagę takie aspekty jak: dotacje, środowisko ekonomiczne, podejście do elektromobilności czy warunki panujące w danym kraju. Nie tylko nasz kraj brany jest pod uwagę, spore szanse mają również Czechy, na których terenie fabryki ma Skoda, będąca częścią Volkswagena. Jednak i Polska jest też godnym rywalem, ze względu na to, iż jesteśmy największym w Europie producentem akumulatorów litowo-jonowych. Pod Wrocławiem prężnie działa fabryka LG Energy Solutions, a w 2022 r. w Gdańsku ma rozpocząć się budowa zakładu Northvolt. Decyzja o lokalizacji fabryki Volkswagena ma zapaść w pierwszej połowie 2022 r. Wszystkie sześć ma powstać do 2030 r. Fabryka z lokalizacją w Europie Środkowo – Wschodniej miałaby rozpocząć produkcję najpóźniej w 2027 r.
Nowa Sól to kolejne miejsce inwestycji zagranicznych producentów, tym razem z branży spożywczej. Obecnie w tej miejscowości szwedzka grupa kapitałowa Lantmännen Unibake, która jest dostawcą świeżych i mrożonych produktów piekarniczych planuje rozbudowę obecnej fabryki. Ta szwedzka grupa jest jedną z największych grup piekarniczych w Europie. Jest właścicielem 34 piekarni, znajdujących się w 15 krajach. Zatrudnia ona ponad 6 tysięcy pracowników i dostarcza produkty do ponad 60 krajów na świecie. Planowany zakład, a dokładnie piekarnia prosperuje od 2018 roku. Na jej liniach produkcyjnych powstaje wysokiej jakości pieczywo. Planowana rozbudowa ma dotyczyć produkcji pieczywa do hamburgerów i hot-dogów, urządzeń do jego pakowania pieczywa oraz zwiększenie powierzchni magazynowej. Produkcja pieczywa na nowej linii ma się rozpocząć w drugim kwartale 2022 roku. Firma zapowiada, że w ramach inwestycji liczba miejsc pracy powiększy się o ok. 30-40 nowych pracowników.
Trwają rozmowy Intela, co do lokalizacji ich kolejnej fabryki mającej produkować półprzewodniki. Niedawno Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela odwiedził centrum swej firmy w Gdańsku, w którym prowadzone są prace badawczo-rozwojowe. Podczas spotkania szefa Intela z premierem Mateuszem Morawieckim, ten drugi zaproponował trzy lokalizacje pod inwestycję w naszym kraju. Która zostanie wybrana? Tego jeszcze nie wiadomo. Jednak pewnym jest, że bierze się pod uwagę ponad 70 lokalizacji w całej Europie, w tym: Francja, Niemcy, Włochy i Irlandia). Ostateczna decyzja co do lokalizacji fabryki Intela ma zapaść jeszcze w tym roku.