Czy w 2021 opłaca się ogrzewanie gazowe?

Gaz w naszych domach służy nie tylko do podgrzewania wody, ale także zapewnia ciepło w pomieszczeniach. Ekologia i wydajność – to główne wyznaczniki, z jakimi kojarzy się ogrzewanie gazowe.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego podają, iż ogrzewanie gazowe montowane jest w ponad 62% nowo powstałych domów i mieszkań w Polsce. Zaledwie 30% właścicieli decyduje się na inny rodzaj paliwa, a prawie 2% dokonuje wyboru ogrzewania elektrycznego.

Powyższe dane pokazują, że ogrzewanie gazowe w naszych gospodarstwach domowych jest obecnie najbardziej popularnym. A jakie są zalety ogrzewania gazem?

  • minimalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, 
  • efektywność – szczególnie w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego,
  • brak konieczności obsługi,
  • niska awaryjność – rzadko występują przerwy w dostawach tego paliwa,
  • brak konieczności budowy kotłowni,
  • możliwość wykorzystania jednego pieca do ogrzania domu i wody (tzw. kotły dwufunkcyjne).

W odniesieniu do wad ogrzewania gazowego, to zauważalna jest: 

  • dość spora cena kotła, 
  • duże nakłady finansowe wykonania instalacji,
  • wysokie koszty zużycia gazu.

Co z innymi rodzajami ogrzewania?

By móc podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego, najbardziej efektywnego i opłacalnego systemu grzewczego należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, m. in. finanse:

Ekogroszek czy gaz?
Oba paliwa uznawane są za ekologiczne, a koszty użytkowania podobne, jednak cena instalacji grzewczej z wykorzystaniem ekogroszku – niższa.Ale… eksploatacja pieca na ekogroszek wymaga większego zaangażowania, a co najważniejsze –  kotłowni;

 Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?
Gaz jest bardziej opłacalny, gdyż rachunki za energię elektryczną w tym przypadku mogłyby być nawet dwukrotnie wyższe;

Pompa ciepła czy system gazowy?
Przede wszystkim pompa ciepła wymaga do swego działania energii elektrycznej a sama jej instalacja jest kosztowna (od 30 do 50 tysięcy zł);

Pellet czy gaz?
Ogrzewanie pelletem jest tańsze od gazu, ale trzeba wziąć pod uwagę iż będzie nam potrzebny czas do obsługi kotła, a także koszty kupna opału oraz miejsce, gdzie będziemy trzymać pellet.

A co wygrywa pod względem ekonomicznym – ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? W tym zestawieniu pompa ciepła wiedzie prym i uznawana jest za najtańsze źródło ogrzewania. 

Ogrzewanie gazowe – co jeszcze warto wiedzieć o ogrzewaniu gazowym w domu?

Decydując się na ogrzewanie gazowe, najważniejszy będzie wybór odpowiedniego kotła. W zależności od przeznaczenia (ogrzewanie czy ogrzewanie i woda użytkowa) można wybrać kocioł jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Najczęściej wybierany jest dwufunkcyjny (do wody użytkowej i ogrzewania).

Warto wiedzieć, iż można otrzymać zwrot za ogrzewanie gazowe, czyli skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze, ale tylko w przypadku wyboru kotła kondensacyjnego. Cechuje go wysoka sprawność (nawet ponad 100%), ponieważ dodatkowo wykorzystuje ciepło z pary wodnej podczas spalania gorących spalin. W konsekwencji ten piec zużywa mniej paliwa niż tradycyjny, co obniża koszty użytkowania.

Ważnym elementem systemu gazowego jest również wybór komina. Przy instalacji kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania bezdyskusyjny będzie komin z dwoma przewodami – jeden do zasysania powietrza z zewnątrz domu do komory, a drugi dla ujścia spalin.

Co dalej z gazem?
Według założeń naszej krajowej strategii energetycznej, stawiającej za priorytet przejście na „zieloną energię” i odnawialne źródła energii oraz zgodnie z europejskimi celami klimatycznych do roku 2050 z naszych domostw ma zniknąć ogrzewanie gazowe. Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii powiedziała, że wszyscy którzy obecnie będą budować domy i decydować się na ogrzewanie gazowe, „mogą być pewni swojej inwestycji”, ale… powinni wziąć pod uwagę także możliwość wykorzystania w swoich gospodarstwach domowych energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, która dodatkowo daje możliwość dofinansowania ich kupna i montażu. 

Zobacz również: Produkcja biogazu z odpadów biodegradowalnych