Wesprzyj Akcję COŚ DLA PLANETY. Przedstawiamy 25 Rzeczy, które sam możesz zrobić dla jej dobra.

Akcja COŚ DLA PLANETY ma za zadanie angażować społeczeństwo do ruchów związanych z ratowaniem Ziemi.  Robiąc nawet niewielką rzecz możesz przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych i klimatycznych na naszej planecie.  

W ramach programu COŚ DLA PLANETY powstała platforma służąca do sprawdzania zaangażowania firm i instytucji w działania ekologiczne oraz dająca możliwość sprawdzenia, na czym one polegają.

W ramach akcji m.in firma Ringier Axel Springer Polska dołączyła do projektu umieszczając na każdym piętrze biura pojemniki do segregacji śmieci, a także rezygnując z plastikowych słomek i zastępując plastikowe butelki z wodą szklanymi z możliwością zwrotu.

Pierwszy etap projektu trwać będzie do marca i zostanie zakończony debatą na temat ekologii i ochrony środowiska.

Sprawdź 25 rzeczy, które sam możesz zrobić dla dobra planety. 

 1. Kupuj mniej – po prostu. Rozmiary i możliwości Ziemi są ograniczone. Każdy nasz zakup, tym bardziej ten bezsensowny, szkodzi planecie. Przecież gdzieś te zużyte rzeczy trzeba gromadzić. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko potrzebne towary.
 2. Zawsze miej przy sobie butelkę wielokrotnego użytku. W kraju, który ma naprawdę niezłą kranówkę, woda w plastikowej butelce wydaje się czymś absurdalnym. Nie dość, że generujemy tony zbędnych śmieci, to przy okazji zatruwamy nasze ciała – w temperaturze wyższej niż 15 stopni Celsjusza, plastikowa butelka zaczyna wydzielać szkodliwe substancje.
 3. Nie wyrzucaj, naprawiaj! Bolączką dzisiejszego systemu jest ciągłe wymienianie produktów na nowe. Kultura naprawiania, a zatem rękodzieło czy rzemieślnictwo, powoli ginie. Tymczasem reperowanie nie dość, że jest lepsze dla środowiska, to w dodatku przynosi ogromną satysfakcję. Powiedzmy NIE polityce dużych korporacji, które produkują rzeczy marnej jakości, zmuszając nas do kupowania nowych.
 4. Noś ze sobą kubek do kawy. Pijesz kawę na mieście? Większość baristów z wielką chęcią naleje ci małą czarną do twojego kubka. Co więcej – część kawiarni, przynajmniej te w dużych miastach, doceni ten ekologiczny gest i da ci rabat. Polecamy tę opcję, bo kawa we własnym pojemniku/kubeczku smakuje lepiej.
 5. Nie marnuj żywności. 1/4 naszego jedzenia trafia na wysypisko śmieci. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy. A jeśli już coś się zepsuje, poszukaj w internecie, jak wykorzystać te resztki. Istnieje wiele poradników i szkoleń, jak żyć w myśl idei zero waste. To wcale nie jest trudne.
 6. Ogranicz spożycie mięsa lub przejdź na wegetarianizm/weganizm. Jedzenie zwierząt ma nie tylko swój wątek etyczny, ale również ekologiczny. „Wyprodukowanie” mięsa jest również szkodliwe, co spaliny z silników samochodów czy samolotów. Przykład? Uzyskanie kilograma wołowiny generuje emisję do atmosfery 26,6 kilogramów dwutlenku węgla.
 7. Staraj się kupować hurtowo produkty, które można długo przechowywać. Częstsze kupowanie pożywienia generuje więcej plastikowych śmieci. Polecamy robienie zapasów takich produktów jak m.in. makaron, soczewica czy ryż.
 8. Zrób torebki na warzywa i owoce z firanek! Stanowiska z owocami i warzywami generują gigantyczne pokłady plastikowych śmieci. Zmieńmy to. Idealnym materiałem na siateczkę są stare firanki. Poproś mamę, ale zrób je sam! Sprawdziliśmy – ekspedientki „warzywniaków” bardzo miło reagują na przychodzenie z własnymi woreczkami.
 9. Wybierz rower czy hulajnogę zamiast samochodu. Nie kwestionujemy samochodów, bo oczywiście są często potrzebne. Żyjąc w dużych miastach, starajmy się wybierać komunikację zbiorową czy rower. Pokazujmy burmistrzom, radnym, prezydentom, że warto inwestować w tramwaje, autobusy elektryczne i ścieżki rowerowe.
 10. Wyprodukuj własny antyperspirant. Domowy dezodorant jest lepszy niż sklepowy. Jego przygotowanie jest bardzo proste – skutecznym eliminatorem zapachu potu jest zwykła soda oczyszczona, a znakomitym nośnikiem zapachu są cytrusy. Przepis na własny dezodorant znajdziecie na blogu Ulica Ekologiczna.
 11. Produkuj własne detergenty. Po co generować plastik, kupując detergenty, skoro można zrobić swoje. Naturalnym „domestosem” jest ocet. Niestety, jego zapach jest dla wielu osób nieznośny, dlatego należy zmieszać go z olejkami eterycznymi. Przepis znajdziecie w tymmiejscu.
 12. Używaj wielorazowej maszynki do golenia. Maszynki na wielorazowe żyletki dla dzisiejszego pokolenia nieco przerażające. Ale to błąd. Ich golenie wcale nie jest niebezpieczne, w dodatku – bardziej efektywne. Zresztą „żyletki” przeżywają właśnie swój renesans.
 13. Używaj bambusowej szczoteczki do zębów. W Polsce coraz więcej firm sprzedaje ekologiczne przybory higieniczne. Jedną z firm jest Ecobambo. Koszt bio bambusowej szczoteczki to 12,99 zł. Trochę drożej niż w przypadku plastikowych, ale o ile zdrowiej. Przy odpowiedniej pielęgnacji bio bambusowych szczoteczek można używać tak długo, jak plastikowych.
 14. Zamień żel pod prysznic na mydło. Poszukaj też szamponu w kostce. Bo im mniej plastikowych opakowań, tym lepiej.
 15. Wspieraj firmy, które używają opakowań nadających się do recyklingu. Jest ich coraz więcej.
 16. Staraj się przygotowywać własne posiłki do pracy. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, a więc zwyczajnie nie chce się nam przygotowywać jedzenia do pracy. W takiej sytuacji najczęściej korzystamy z usług „pana kanapki”, który z reguły serwuje dania w plastiku. Dbajmy o to, co i w czym jemy.
 17. Kupuj mniej ubrań, korzystaj z second handów. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety. Ubrania są coraz niższej jakości, co sprawia, że często je wymieniamy. W tym roku postaramy się wywrzeć presję na infulencerach, by ci odpowiedzialnie korzystali z odzieży.
 18. Lataj mniej samolotem. Wiemy – to bardzo kontrowersyjny podpunkt. Samoloty są najbardziej szkodliwym dla środowiska środkiem transportu. Niemiecki ZEIT, powołując się na meteorologów z Instytutu Maxa Plancka podaje, że każdego roku na skutek emisji CO2 spowodowanej ruchem lotniczym topi się 6 000 kilometrów kwadratowych lodu w Arktyce. Każda wycieczka za Ocean czy do Tajlandii to kilkanaście kilogramów CO2 na osobę. Jeśli możesz, wybieraj kolej.
 19. Używaj naturalnych pieluch. W miarę możliwości wybierz pieluchy z tkaniny – to pomaga środowisku i jest przyjemniejsze dla skóry dziecka. Zużyjesz co prawda więcej wody, ale to nic w porównaniu do mikroplastiku, który znajduje się w jednorazowych produktach, a następnie trafia do wód gruntowych.
 20. Kupuj lokalne produkty. O ile to możliwe, korzystaj z miejscowych warzyw i owoców. Pamiętajmy, że transport na duże odległości równa się ogromnemu zanieczyszczeniu planety.
 21. Wyrzucaj śmieci bezpośrednio z domowego kosza na śmieci. Zużyte worki na śmieci to też śmieci. Alternatywą mogą być organiczne worki wykonane ze składników roślinnych. W tym przypadku trzeba liczyć się niestety z większymi kosztami, a jak wiadomo, nie lubimy wydawać pieniędzy na śmieci.
 22. Korzystaj z biletów elektronicznych. Nie tylko zapłacisz kilka złotych mniej, ale również oszczędzisz przy okazji drzewa.
 23. Płać rachunki przez internet. Faktury online są nie tylko wygodne, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko. Życie w XXI w. ma wiele minusów, ale pamiętajmy też o pozytywnych stronach!
 24. Zakręć wodę podczas mycia zębów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić 5 litrów wody dziennie. A jeśli już jesteśmy przy wodzie – wybierz prysznic zamiast wanny. Przeciętnie użytkownicy pryszniców zużywają o połowę mniej wody.
 25. Rozpocznij kampanię na Facebooku i w innych mediach społecznościowych. Bądź asertywny/asertywna, nie przejmuj się negatywnymi komentarzami. Świadomość na temat ekologii i zmian klimatycznych to aktualnie najważniejszy temat dla ludzkości. Powodzenia!

mat. NOIZZ.pl