Co się dzieje z segregowanymi śmieciami i co do nich zaliczamy?

W miastach jak i na wsiach wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne zasady segregowania odpadów. Robimy to aby ratować planetę, ale też często dlatego, że boimy się konsekwencji braku segregacji.
Czy zastanawialiście się co dzieje się z segregowanymi odpadami? 

1. Papier – ale tylko ten suchy, który nie miał kontaktu z żywnością oraz taki, który nie zawiera na sobie związków chemicznych czy też materiałów budowlanych. A więc do pojemnika na papier możemy wrzucać: gazety (bez woskowanych stron), książki tylko z miękkimi okładkami, kartony, ulotki – pamiętaj jednak, aby pozbyć się z nich metalowych czy plastikowych elementów.

Dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale z tego materiału wytwarzane są między innymi banknoty, ale również bandaże, doniczki, abażury, filtry do kawy, ponowne artykuły piśmiennicze, izolacja samochodów i opakowania do jajek.

2. Plastik – materiał rozkładający się przez kilka tysięcy lat, najbardziej niebezpieczny dla naszego środowiska. Większość plastikowych przedmiotów można przetworzyć, a są to m.in: butelki po napojach, kosmetykach, środkach czystości, plastikowe pojemniki na żywność, zakrętki czy torby foliowe.  Przetwarzając plastik możemy z niego… ponownie stworzyć butelkę, opakowanie czy torby. Dodatkowo z plastiku powstają niektóre ubrania, meble, okna, słupki drogowe czy zabawki.

3. Szkło – recykling tego tworzywa pozwala ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Do pojemnika na szkło możemy wrzucić: butelki, słoiki, szklane pojemniki po kosmetykach – wystarczy, że ściągniemy z opakowania papierowe etykiety i odkręcimy metalową lub plastikową zakrętkę. Nie musimy czyścić ich dokładnie, ponieważ są one i tak poddawane dokładnemu myciu przed kolejnym wykorzystaniem. Ze szkła ponownie wytwarzane są butelki oraz inne szklane opakowania, a także kafelki oraz izolacje ścienne.

4. Metal – a konkretnie aluminium, ten materiał można przetworzyć wielokrotnie bez strat. Do kontenera z metalem wrzucamy metalowe opakowania, puszki po napojach, folie aluminiowe, zakrętki. A powstaje z nich dokładnie to samo, co wyrzuciliśmy do odpowiedniego kosza.

5. Elektrośmieci – idealnym przykładem są telefony komórkowe, z których można odzyskać złoto, srebro oraz miedź, które są niezbędne do produkcji czajników, instrumentów muzycznych, a nawet plomb dentystycznych. Tworzywo ze starej lodówki dobrze zmielone używane jest do produkcji kołpaków samochodowych, a freonem wyplenia się nowe chłodziarki.

Ciekawostki o recyklingu:

  • Recykling w Polsce pierwszy raz miał miejsce  w 1776 roku, gdzie posąg króla Jerzego III przetworzono na naboje do pistoletów.
  • Starsze telefony firmy Apple, których nie dało się już naprawić zostały rozbierane na części, dzięki czemu odzyskano aż 1,9 tony aluminium, 7 kg srebra oraz wiele innych materiałów.
  • Ikea stworzyła pierwszą kolekcję mebli kuchennych, które zostały wykonane z przetworzonego plastiku i drewna przemysłowego. Kolekcja ta ma być w stanie wytrzymać 25 lat użytkowania  pasować do każdego wnętrza.
  • Polska wydaje 16 milionów rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci.
  • Do produkcji 1 tony papieru potrzeba ponad 17 drzew, a one produkują tlen, który w ciągu roku wystarczyłby dla 170 osób.
  • Jedna bateria może zatruć ponad 400 litrów wody – miejsce wyczerpanych baterii jest w specjalnych pojemnikach, które spotkasz w dużych sklepach.
  • W Polsce marnuje się 9 ton jedzenia rocznie.