Co robią byli prezydenci na emeryturze?

Według  przyjętego w Polsce modelu dożywotniego uposażenia „była” głowa państwa nie musi martwić się o swoją przyszłość. Z budżetu państwa finansowane jest jej biuro, jeśli takowe ma życzenie prowadzić. Ma również zagwarantowaną ochronę BOR oraz wraz z rodziną może korzystać z państwowej służby zdrowia do końca swojego życia.

Ponadto byli prezydenci oprócz otrzymywania emerytury, realizują się także na polu wykładów i doradztwa. Lech Wałęsa udziela prelekcji m. in. w Dubaju, Meksyku, na Florydzie i w innych częściach świata. Czyni to średnio jeden raz w tygodniu, zgarniając za to około 380 tys. zł. Jednak większość wpływów z wykładów nie jest gromadzona na prywatnym koncie a otrzymuje je Fundacja Lecha Wałęsy. Na jej stronie odnaleźć można intencję powołania tejże fundacji – „to przede wszystkim skupianie wielu środowisk społecznych wokół ciągle aktualnych idei i postulatów decentralizacji państwa, upowszechniania zasad moralnych w działalności politycznej i konieczności pielęgnowania tradycji niepodległościowej. Stworzenie zaplecza eksperckiego dla Lecha Wałęsy pozwoliło działać na rzecz Polski, tak w kraju, jak za granicą”.

Bronisław Komorowski, kolejny były prezydent RP jest założycielem Instytutu Bronisława Komorowskiego. Jego misją jest działanie na rzecz bezpieczeństwa, wolności oraz dialogu”. Ponadto prowadził zajęcia z praktyki politycznej w Collegium Civitas ze studentami.

Natomiast Aleksander Kwaśniewski rozwija się w doradztwie biznesowym. Jest członkiem międzynarodowej rady doradców firmy Kulczyk Investments. Doradza również w Kazachstanie obok Alfreda Gutzenbauera i kilku byłych premierów różnych krajów zachodnich.

To nie koniec zajęć podczas prezydenckiej emerytury. Byłe głowy państwa utrzymują się także z pisania książek czy udzielania wywiadów. Lech Wałęsa w 1984 roku wydał wielokrotnie wznawianą i tłumaczoną autobiografię „Droga nadziei”. W roku 2007 ukazała się jego książka „Lech Wałęsa. Moja III RP. Straciłem cierpliwość”. Natomiast w 2008 roku nowa obszerna „Droga do prawdy. Autobiografia”. Co do Aleksandra Kwaśniewskiego – udzielił dwóch wywiadów-rzek: „Nie lubię tracić czasu” i „Pójdźmy dalej”. Jego żona – Jolanta Kwaśniewska skupia się na pisaniu oraz wydawaniu książek. Napisała m. in. „Lekcję stylu”, „Lekcję stylu dla par”, „Lekcję stylu dla mężczyzn”, „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!”.

Bronisław Komorowski udzielił Janowi Skórzyńskiemu obszernego wywiadu, wydanego w książce „Zwykły polski los”.

Jak widać byli prezydenci nie próżnują. Ich zajęcia związane są nie tylko z polityką, ale także promowaniem Polski poza jej granicami. Tworzą instytuty bądź też fundacje mające na celu rozpowszechnianie wolności, wiedzy o Polsce a także bezpieczeństwa. To również nadal osoby publiczne, które starają się prężnie działać w social mediach a także swoich blogach dzięki czemu, każdy z nas może na bieżąco śledzić ich poczynania oraz ich najbliższej rodziny.

fot: dorzeczy.pl