Całkowicie energooszczędny dom już w zasięgu ręki.

Idealny dom to dom niewymagający dużych nakładów pieniężnych, wygodny, funkcjonalny i przyjazny dla środowiska. Wszystko to znaleźć można w Solace House. Będzie on szansą dla tych wszystkich, którzy marzą o własnych czterech katach, świeżym powietrzu, niezależności, ale nie dysponują dużym budżetem.

Energooszczędne mieszkalnictwo jest jednym ze sposób na ochronę środowiska naturalnego. Oszacowano, że w Europie budynki mieszkalne są źródłem 36 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jakby tego było mało, poza degradacją środowiska, mieszkalnictwo „zjada” ok. 40 proc. budżetu każdego z nas. Wykazano, że najwięcej pochłaniają wydatki na wodę i energię. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić, aby żyć taniej i zyskać możliwość poprawy jakości powietrza, którym oddychamy, ziemi której plony spożywamy, czy wody bez, której nie byłoby życia?

Odpowiedzią na to pytanie może być stworzony przez polski start-up modułowy dom plus-energetyczny, czyli taki, który wytwarza więcej energii niż zużywa. Największą jego zaletą, z punktu widzenia ekonomii, jest fakt, że mieszkając w nim nie płaci się rachunków za energię, podgrzewanie wody i ogrzanie powietrza w środku budynku. Jest to możliwie dzięki wysoko termoizolowanym ścianom, których grubość to jedynie 14 cm. Sprawiają one, że taki dom zużywa tylko 15 kWh energii na rok z metra kwadratowego. Drugim kluczem do energooszczędności jest fotowoltaika. Montowane na budynku panele uniezależniają od dostawców energii którzy, z roku na rok (czasem z miesiąca na miesiąc) podnoszą ceny prądu. Oszacowano, że Solace House zużywa 10 razy mniej energii niż zwykły dom. Pomysłodawcy domu podkreślają, że potrzeby energetyczne są zaspokajane przez energię ze źródeł odnawialnych. Wszystko to sprawia, ze dom Solace House jest praktycznie bezkosztowy. Tymczasem, biorąc pod uwagę ekologie, warto podkreślić, że budynek o którym mowa, jest w 100% bezemisyjny, neutralny węglowo i w 80 proc. gotowy do recyklingu.

To jednak nie koniec zalet Solace House. Aby móc w nim zamieszkać nie trzeba długich miesięcy na to aż zostanie wybudowany. Czas potrzebny na jego zmontowanie to około 72 godziny, czyli 64 godziny więcej niż to ile potrzeba było na postawienie pierwszego domu projektu twórców Solace House. Szybki montaż, który można przeprowadzić samodzielnie to coś co ucieszy każdego kto nie ma czasu na czekanie. Co więcej, wbrew pozorom Solace House jest obiektem mieszkalnym całorocznym, a jego koszt to ok. 100 tys. zł w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak podkreślić, że koszt nieruchomości można zmniejszyć, jest na to kilka sposobów, np. za pomocą dopłat do paneli fotowoltaicznych oraz do kredytu na dom energooszczędny. Skorzystanie z tych opcji może sprawić, że koszt domu wyniesie jedynie 40 tys. zł, czyli kilkakrotnie mniej niż koszt kawalerki. Solace House jest idealny dla niewielkiej rodziny.

Wszystkie elementy budynku są transportowane w jednym kontenerze. Dom można postawić na 35 metrach gruntu, ma on niespełna 44 mkw powierzchni użytkowej, z tym że dodatkowa powierzchnia wygospodarowana została dzięki stworzeniu antresoli o powierzchni 14 mkw. Solace House składa się z łazienki, kuchni połączonej z dużym salonem oraz dwiema sypialniami na górze na antresoli. Cena domu uwzględnia wszystkie urządzenia, dzięki którym dom jest samowystarczalny energetycznie: panele fotowoltaiczne razem z dwukierunkowym licznikiem prądu, urządzenia wentylacyjne pomagające odzyskiwać ciepło, pompa ciepła powietrze–powietrze oraz podgrzewacz wody z pompą ciepła.

Pierwsze domy Start-up planuje dostarczać na początku 2019 roku.