Branża drzewna wizytówką Warmii i Mazur

Region koncentruje się na jej rozwoju, aby wspierać przewagę konkurencyjną firm działających na terenie województwa zajmujących się obróbką drewna. Wyodrębnienie tej dynamicznie rozwijającej się branży ma wpływ na zatrudnienie mieszkańców w tym sektorze oraz umacnia pozycjonowanie województwa na rynkach krajowych i zagranicznych. Władze regionu od lat wspierają przedsiębiorców działających w ramach gałęzi przemysłu zajmującej się obróbką drzewa m.in. organizując specjalistyczne konferencje. Biorą w nich udział eksperci, przedstawiciele świata biznesu oraz naukowcy polscy i zagraniczni, a także przedstawiciele przedsiębiorców z regionu.

Region ma doskonałe warunki naturalne by rozwijać tę specjalizacje. Lasy pokrywają aż 30 proc. powierzchni województwa, a drzewa są tu nie tylko elementem krajobrazu, ale też wysokiej jakości źródłem surowca dla producentów z branży drzewnej i meblarskiej. Władze Warmii i Mazur doceniają ten potencjał, dlatego regionalna gospodarka leśna jest prowadzona w proekologiczny i zrównoważony sposób, a przedsiębiorcy prowadzący interesy związane z tym surowcem mają tutaj ku temu doskonałe warunki.
Aby zwiększać konkurencyjność i innowacyjność firm wpisujących się w inteligentne specjalizacje, władze województwa pomagają w budowaniu zaangażowania i współpracy przedsiębiorstw z Warmii i Mazur. Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Marszałkowski, mimo ostatnich trudnych z powodu pandemii lat sytuacja specjalizacji „Drewno i meblarstwo” była dość stabilna: w porównaniu z rokiem 2020, w 2021 roku odnotowano duży wzrost eksportu – ponad 25%, znaczny wzrost zatrudnienia – ponad 4,7%, co w naszym regionie ma kolosalne znacznie oraz umiarkowany wzrost wartości dodanej brutto – +1,7 p.p. – mówi Miron Sycz, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Siła i potencjał branży

Obraz branży drzewnej w regionie jest różnorodny. Tworzą go nie tylko duże koncerny, ale przede wszystkim małe i średnie firmy rodzinne – producenci tarcicy, podłóg drewnianych, palet i płyt wiórowych i pilśniowych, wyposażenia ogrodów, tartaki, firmy papiernicze i stolarskie oraz zakłady meblarskie. Małe i średnie przedsiębiorstwa z dużą łatwością mogą dostosowywać swoje oferty do potrzeb różnych podmiotów przy zachowaniu konkurencyjności cenowej, a przede wszystkim przy zachowaniu wysokiej jakości. Te firmy cechuje wyjątkowe zaangażowanie w pracę i dbałość o każdy szczegół. W rodzinnych biznesach wiedza i tradycja metod wytwarzania jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Warmia i Mazury posiadają najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie. Wytwórcy korzystający z zasobów drzewnych województwa mają znaczący udział w krajowej gospodarce. Region nie tylko dostarcza surowców i półproduktów – zlokalizowane są tu także fabryki wytwarzające produkty finalne – meble. Na terenie województwa działa około 1,1 tys. firm, zatrudniających ponad 12,6 tys. osób, a roczna wartość produkcji to aż 4 mld złotych*.

Przedsiębiorców z regionu cechuje ogromne doświadczenie i poszanowanie dla tradycyjnych metod produkcyjnych, przy jednoczesnej modernizacji i optymalizacji technik przerobu. Ich wiedza łączy się z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Nie bez znaczenia pozostaje także poszanowanie środowiska naturalnego na wszystkich etapach produkcji, które jest możliwe dzięki wsparciu instytucji naukowych. Dodatkowo specjaliści są nastawieni na ciągłe doskonalenie umiejętności – stale podnoszą swoje kwalifikacje, dostosowując się do najwyższych wymagań w zakresie jakości i efektywności. Zaletą regionu jest również wykfalifikowana kadra pracownicza. Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany rozpoczęciem swojej działalności w branży drzewnej czy meblarskiej, to na Warmii i Mazurach ma do tego wyjątkowo sprzyjające okoliczności.

Flagowy towar eksportowy

Wielu producentów z sektora drzewnego i meblarskiego zwraca uwagę na świetną jakość samego surowca, która jest atutem nie tylko dla krajowych, ale też zagranicznych kontrahentów. Czynnikami potwierdzającymi sukcesywny wzrost tej branży są: wysokie wartości eksportowanych towarów, polepszające się obroty sprzedaży oraz coraz częstsze wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań. Meble i wyroby z drewna z Warmii i Mazur są wysyłane do ponad 60 krajów świata – od Chin, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaju, przez Unię Europejską aż po USA.
Osoby zainteresowane sprzedażą swoich towarów za granice mogą liczyć na wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rolą specjalistów z COIE jest zapewnienie profesjonalnej obsługi poprzez doradztwo w przygotowaniu inwestycji oraz nawiązywaniu kontaktów z partnerami gospodarczymi. Eksperci z COIE ściśle współpracują z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz zagranicznymi biurami handlowymi na całym świecie.
Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego z biznesem przedsiębiorcy mogą aktualizować swoje informacje o narzędziach eksportowych dla branży drzewnej oraz metodach pozyskiwania zagranicznych kontrahentów, a także liczyć na pomoc w interpretacji międzynarodowych i krajowych przepisów prawnych związanych z eksportem towarów.


Przede wszystkim jakość

Produkty wykonywane na Warmii i Mazurach cechuje wysoka jakość. Charakteryzuje je nie tylko solidność, ale też design dopasowany do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Wyroby drzewne z województwa warmińsko-mazurskiego nie ustępują jakością swojej zachodniej konkurencji.
Obecnie panuje trend na zindywidualizowany wystrój wnętrz, a od firm zajmujących się drewnem wymaga się dużej elastyczności i możliwości dostosowania się do wymagań klienta, a zapewnić to mogą właśnie przedsiębiorstwa pochodzące z Warmii i Mazur. Ci, którym zależy na tym, żeby się wyróżnić chętnie wybierają meble, które można określić mianem sztuki użytkowej projektowanej i wykonywanej przez lokalne przedsiębiorstwa. Pomimo, że wyposażenie wnętrz produktami z sieciowych gigantów jest wciąż popularne, wiele osób starannie dobiera meble, którymi urządza swoją przestrzeń – domy, biura, gabinety. Nie bez znaczenia pozostaje również moda na produkty regionalne, wykonane z duszą i pomysłem lokalnych stolarzy i rzemieślników. Rynkiem zbytu dla branży drzewnej i meblarskiej są również szkutnie i firmy zajmujące się wyposażeniem jachtów oraz łodzi motorowerowych.
Perspektywy przedsiębiorstw zajmujących się drewnem na Warmii i Mazurach są bardzo szerokie, nie tylko w kontekście pozyskiwania i obrabiania surowca, ale też eksportu. Poza silnymi i ugruntowanymi w regionie firmami, które od lat osiągają świetne wyniki sprzedażowe, istnieje przestrzeń na powstawanie kolejnych przedsiębiorstw. Popyt na drewno i wyroby z drewna stale rośnie, co sprawia, że surowiec ten staje się coraz cenniejszy. Stała współpraca biznesu z władzami województwa przy udziale przedstawicieli świata nauki oraz otoczenia biznesu może okazać się wyjątkowo atrakcyjną perspektywą dla osób chcących rozwinąć swoją firmę z branży drzewnej w regionie słynącym z doskonałego otoczenia przyrodniczego, które sprawia, że praca płynnie przeplata się z satysfakcjonującym życiem prywatnym.

https://invest.warmia.mazury.pl/specjalizacje-regionu/drewno-i-meblarstwo/