Bariery akustyczne z paneli fotowoltaicznych-czy to możliwe?

Fotowoltaika to najbardziej przyszłościowy ze sposobów pozyskiwania energii. Do tej pory panele słoneczne mogliśmy podziwiać najczęściej na dachach budynków mieszkalnych, firm, obiektów gospodarczych. Trwają jednak próby bardziej wszechstronnego wykorzystania paneli, w tym m.in. jako elementów tworzących bariery akustyczne przy autostradach.

Holenderska rządowa agencja Rijksvastgoedbedrijf już niedługo dokona wyboru inwestora, który ma się zająć stworzeniem bariery akustycznej przy autostradzie niedaleko miasta Etten-Leur. Niebyło by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że owe bariery mają się składać z paneli fotowoltaicznych. Zwycięzców organizowanego w Holandii przetargu czekała niemała nagroda. Będą oni mieli możliwość eksploatowania „solarnych” ekranów akustycznych przez okres 20 lat. Specjaliści od fotowoltaiki będą się zastanawiać, czy opłacalne jest pionowe stawianie paneli? Jaka wówczas będzie ich efektywność? Otóż oszacowano, że w lokalizacji Etten-Leur roczny uzysk energii z 1 kW przy panelach ustawionych pod optymalnym kątem nachylenia ok. 35 stopni i ukierunkowanych w stronę południową może wynieść ok. 0,9 MWh. Tymczasem ustawienie modułów pod kątem 90 stopni, w kierunku południowym, daje produkcję rzędu 0,6 MWh.

Warto podkreślić, że idea barier akustycznych z paneli fotowoltaicznych nie jest nowością. Już w 2017 roku firma budowlana Heijmans ogłosiła plan budowy pilotażowej instalacji fotowoltaicznej w ramach akustycznej osłony koło innego holenderskiego miasta – Uden. W tym przypadku pomysł użycia paneli jako elementu infrastruktury tworzącej bariery akustyczne przy drogach został dokładnie przeanalizowany przez holenderskie uczelnie, instytuty naukowe i firmy. Wyniki przeprowadzonych analiz jasno pokazały, że jest to dobry pomysł, i co najważniejsze, jest on wart realizacji. Heijmans – firma budowlana odpowiedzialna za projekt planuje postawić, na długości łącznie 400 metrów, 68 ekranów akustycznych, których wysokość to 5 metrów. Dwustronne moduły ustawione będą w orientacji wschód-zachód. Obliczono, że w przyszłości instalacja fotowoltaiczna niedaleko Uden będzie produkowała energię odpowiadającą zapotrzebowaniu energetycznemu 40-60 gospodarstw domowych.

Warto przypomnieć, że pomysł barier akustycznych, realizowany był już trzy lata temu obok autostrady A2 w pobliżu Den Bosch w Holandii. Przeprowadzono wówczas testy dwóch ekranów akustycznych, które, pobierając energię ze słońca, przetwarzały ją na prąd. Bariery akustyczne zostały wtedy wykonane z paneli LSC (ang. luminescent solar concentrated), które odbierają promieniowanie słoneczne i następnie kierują je do wnętrza, gdzie w skoncentrowanej formie docierają one na tradycyjne ogniwo słoneczne. Ogromną zaletą tej technologii jest bardzo wysoka wydajność w przypadku zachmurzenia. Zamontowane w pobliżu miejscowości s-Hertogenbosch panele nadzorowane były przez ww. firmę budowlaną Heijmans.

Pierwsze wyniki przeprowadzonego w tamtym czasie badania pokazały, iż 1 km ekranów akustycznych generuje energię, która jest w stanie zaspokoić rocznie potrzeby energetyczne 50 gospodarstw domowych. W 2015 r. wyprodukowana w trakcie testu energia nie poszła na marne – otrzymał ją szpital Jeroen Bosch przy Willemspoort, który znajduje się po drugiej stronie drogi, gdzie zamontowano testową instalację.