5 najmocniejszych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

Energię słoneczną wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych (PV). Jest to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów jej pozyskiwania. Elektrownie fotowoltaiczne nie zanieczyszczają powietrza, nie wytwarzają odpadów , nie emitują hałasu i nie zużywają żadnych mediów podczas swojej pracy. Są to niezbite powody dzięki którym energetyka słoneczna z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów oraz ekologów. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki w I kwartale 2016 roku potencjał farm fotowoltaicznych w Polsce wyniósł 87,72 MW i ciągle rośnie. Pierwsza w  Polsce elektrownia fotowoltaiczna powstała pod Tarnowem we wrześniu 2011 r, a jej mocy wynosiła 1 MW, na który składa się 4 445 paneli słonecznych mocy 225 W każdy. Elektrownia należy do spółki Energia Wierzchosławice.

5 najmocniejszych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce :

1.Podlasie Solar Park 

Jest obecnie największą inwestycją w fotowoltaikę na terenie Polski. Cały projekt to połączenie pięć farm fotowoltaicznych znajdujących się na Podlasiu w miejscowościach: Lipsk, Jedwabne, Kolno i Zagroby Zakrzewo, o łącznej mocy około 5 MWp na  powierzchni prawie 10 ha. Cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 4 MWp zostały uruchomione w roku 2014 oraz 2015, włączając instalację w Kolnie, będącą największą instalację fotowoltaiczną w Polsce o mocy 1,8 MWp.

źródło: www.rpower.pl

2.Czernikowo

Farma fotowoltaiczna o powierzchni 24 tys. m2. położona w gminie Czernikowo koło Torunia składa się z około 16 tys. paneli, każdy o mocy 240 W. Roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na poziomie 3,77 MW, co pokrywa zapotrzebowanie ok. 1 600 gospodarstw domowych. Należy do projektu „Smart Toruń” czyli pilotażowego wdrożenia Inteligentnej Sieci Energetycznej przez Grupę Energa.

źródło: www.energa-wytwarzanie.pl

3.Ostrzeszów (Biogazownia Ostrzeszów) oraz Cieszanów (Stowarzyszenie HORYZONTY)

Położona w województwie wielkopolskim elektrownia słoneczna w Ostrzeszowie pokrywa obszar 3,3 ha, łącząc ze sobą 8 tys. modułów o mocy 250 W i łącznej powierzchni  11 115 m2 wytwarza 2,0 MW.

źródło: www.fotowoltaika-ostrzeszow.pl

Taką samą mocą może chwalić się farma fotowoltaiczna powstała Cieszanowie.
Zajmuje teren o powierzchni 4,5 ha, składa się z 8 333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych o mocy 240 W każdy. co łącznie również daje 2,0 MW.

źródło: www.horyzonty.man.rzeszow.pl

4.Przejazdowo/Gdańsk 

Farma została zbudowana z 6 292 paneli PV o mocy 260 W każdy i łącznej powierzchni 25 tys.m2, dysponuje mocą 1,64 MW.
W chwili jej budowy była największą tego typu elektrownią w kraju.

źródło: www.media.energa.pl

5.Gubin 

Spółka Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin z Poznania zbudowała farmę fotowoltaiczną na działce o powierzchni ok. 2,6 ha, na której umieszczono blisko 6 tys. paneli PV, dających 1,5 MW. Spółka w planach ma budowę kolejnych dwóch elektrowni słonecznych w tej miejscowości. Ich łączna moc ma wynieść 4,2 MW o powierzchni 7 ha.

źródło: www.peg.com.pl