10 dobrych wiadomości dotyczących koronawirusa.

1. Najprawdopodobniej nie zachorujesz. Nawet w Chinach czy Włoszech w tej chwili najpewniej większość ludzi jest zdrowych. Wirusem może zarazić się co prawda w długim czasie nawet 70% ludzkości (jak innymi grypopodobnymi chorobami) – ale dzięki naszym działaniom mocno to ograniczamy i rozkładamy w czasie.

2. Jeśli zachorujesz – najprawdopodobniej przejdziesz to łagodnie – masz na to aż 80% szans.

3. Jeśli nie przejdziesz łagodnie – to najprawdopodobniej i tak przeżyjesz – nawet, jeśli jesteś z grupy ryzyka. Realna szacowana śmiertelność wirusa jest znacznie niższa i może wynosić np. 0,3-0,5% (ze względu na niedoszacowaną liczbę zakażonych).

4. Przechodząc infekcję COVID-19, wyrobisz sobie (przynajmniej na jakiś czas) odporność – bo będziesz miał przeciwciała. Znane są co prawda przypadki ponownych zakażeń, ale stanową promil promila ogółu.

5. 35 zespołów naukowych dniami i nocami pracuje nad szczepionką. Postęp prac jest imponujący. Pierwsze szczepionki wchodzą w fazę testów klinicznych.

6. Z obiecującymi efektami stosuje się już od lat znane leki. Część z nich jest tanich i powszechnie dostępnych. Jeśli się okażą choć trochę skuteczne na większych grupach – zostaną niezwłocznie użyte.

7. Naukowcy na celowniku mają już substancje, które mogą go zatrzymać – w tym np. białko, które już i tak występuje w naszych ciałach. Zatem powinno być dobrze tolerowane przez chorych.

8. W wielu krajach wygrywa się walkę z wirusem – np. na Tajwanie, gdzie początkowo sądzono, że będzie drugim po Chinach centrum pandemii, a tymczasem zachorowało tylko 47 ludzi. Wdrożono mocne środki, ale opłaciło się. Jeśli rządy będą do tego zmuszone – to zastosują takie same, sprawdzone środki także w innych krajach.

9. Na całym świecie wdroży się w końcu niezbędne procedury, które w przyszłości zapobiegną w większym stopniu kolejnej pandemii – być może znacznie gorszych patogenów niż koronawirus (tak, są gorsze).

10. Cały świat w końcu nauczy się myć ręce! Ograniczymy w ten sposób liczbę przypadków wszelkich chorób zakaźnych nawet o 50%!